کشور آذربایجان واقع در بخش اوراسیا می باشد. این کشور در همسایگی دریای خزر، کشور ایران و همچنین کشور ارمنستان قرار دارد. جمهوری خودمختار نخجوان که به عنوان بخشی از این کشور به حساب می‌ آید توسط جمهوری ارمنستان احاطه شده است و در غرب با مرزهای ترکیه همسایه است. کشور آذربایجان با وجود مسیر پیشرفتی که در حال حاضر در پیش گرفته است به کشورهای حائز اهمیت در منطقه تبدیل شده است.

کشور آذربایجان

کشور آذربایجان که یکی از بزرگترین کشورهای قفقاز در آسیای جنوب غربی و در کنار خلیج فارس می باشد جزو کشورهای مهم منطقه به شمار می رود. مساحت کلی کشور ۸۶٫۶۰۰ کیلومتر مربع است به گونه ای که از کشور اتریش کمی بزرگتر می باشد. این کشور که در بخش اوراسیا قرار گرفته است، سرزمینی بسیار سرسبز است و به دلیل تنوع اقلیمی و آب و هوایی می توان گفت گردشگران متعددی سالانه از سراسر جهان این کشور را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند.

آداب و رسوم خاص و جشن ها و فستیوال های موسیقی سنتی و کلاسیک از جمله مواردی است که توانسته نگاه افراد زیادی را در جمهوری آذربایجان، به خود جلب نماید و همچنین شهرهای باستانی این کشور از جمله شهر گنجه دارای آثار تاریخی گرانبهایی است که بازدید از آن می ‌تواند برای دوستداران تاریخ بی نظیر باشد. همچنین شهرهای واقع در کوهپایه های سرسبز و انبوه از پوشش گیاهی منحصر به فرد نیز موجب شده است آذربایجان به یکی از بی نظیر ترین کشورهای آسیایی تبدیل شود. برای دیدن زیبایی های این کشور می توانید با تور آذربایجان آژانس مسافری سفری دیگر سفری عالی را برای خود رقم بزنید.

کشور آذربایجان

تاریخچه کشور آذربایجان

اگر بخواهیم به تاریخچه کشور آذربایجان نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این کشور به طور کلی کشوری کهن است به طوری که اولین نشانه‌ های پیدایش زندگی بشری در آن مربوط به اواخر عصر حجر می شود. دقت داشته باشید مدارک تاریخی که در این کشور به دست آمده نشان می ‌دهد، کشور آذربایجان در زمان های پیش آلبانیا نام داشته است و مردم نخست آنجا از نژاد قفقازی و داغستانی های امروز بوده اند. در قرن نهم قبل از میلاد اولین جمعیت جمهوری آذربایجان که در این سرزمین ساکن شدند اقوام آریایی بودند و سپس به دنبال آنها مادها و هخامنشیان به رهبری کوروش در این منطقه حکومت داشتند. در سال‌ های ۷۰۰ تا ۹۰۰ قبل از میلاد امپراتوری مادها بر این سرزمین تسلط داشتند و در نهایت در سال ۵۵۰ قبل با هخامنشیان متحد شدند.

در این موقع بود که دین زرتشت با رشد و گسترش قابل توجهی در جمهوری آذربایجان روبرو شد سپس بعد از دوره هخامنشیان این سرزمین به بخش مهمی از قلمرو حکمفرمایی امپراطوری بزرگ الکساندر تبدیل شده است. در قرن هفتم پس از اینکه این سرزمین به دست مسلمانان تسخیر شد، آلبانی نیز به عنوان تبعات ساسانی تحت حکومت مسلمانان ایرانی قرار گرفتند. در اوایل قرن نوزدهم روسیه توانست آذربایجان شمالی را تسخیر کند و بخشی از این سرزمین را تحت حکومت خود درآورد و بخش دیگر آن نیز تحت حکومت ایران بود.

کشور آذربایجان

پایتخت کشور آذربایجان

شهر باکو که بزرگترین و مهمترین شهر کشور آذربایجان می باشد پایتخت این کشور محسوب می شود که به شهر آب و آتش مشهور است. این شهر در بخش غربی و در ساحل دریای خزر قرار دارد و قدمت آن به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد. شهر باکو به ۴ قسمت و ۱۲ منطقه از نظر جغرافیایی تقسیم شده است. اقوامی چون کردها، قفقازی ها و تالشی ها مهمترین اقوامی هستند که در کنار آذربایجانی ها در شهر باکو زندگی می کنند. این شهر که دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی متعددی است سالانه مقصد گردشگران زیادی از سراسر دنیا است.

با این حال جالب است بدانید کم ارتفاع ترین پایتخت در بین تمامی پایتخت های دنیا می باشد و همچنین بزرگترین شهری است که هم سطح دریا قرار گرفته است. با تمام این موارد می ‌توان گفت این شهر مرکز علمی صنعتی و فرهنگی آذربایجان است و بسیاری از انستیتوهای علمی و صنعتی در این شهر فعالیت می‌ کنند. با تمام این موارد باید بدانید که موقعیت جغرافیایی پایتخت کشور آذربایجان موجب شده است به قطب اصلی گردشگری در این کشور تبدیل شود. در این بین نزدیکی این شهر به کشور ایران موجبات این را فراهم کرده که شمار زیادی از هموطنان سالانه به این شهر سفر کنند.

کشور آذربایجان

موقعیت جغرافیایی کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان با مساحتی حدود ۸۶٫۶۰۰ کیلومتر مربع در جنوب رشته کوه های قفقاز و در شمال رودخانه ارس قرار دارد. همچنین دریای خزر نیز در مجاورت این کشور واقع شده است. مهمترین کشورهای همسایه این جمهوری، کشور روسیه، گرجستان، ترکیه، ارمنستان و ایران می ‌باشند. همچنین کشورهای ترکمنستان و قزاقستان نیز در کناره این جمهوری واقع شده است. مهمترین شهرهای این کشور علاوه بر پایتخت آن که باکو می باشد شامل شهرهای گنجه، آستارا، خال کندی، شوشا، شاماخی، شکی، سومقاییت و همچنین اردو بال می باشد.

کشور آذربایجان

زبان، جمعیت و دین مردم کشور آذربایجان

با وجود نزدیک بودن کشور آذربایجان به دیگر کشورهای شیعه مشاهده می شود که حدود ۷۰ درصد مردم این کشور مذهب شیعه دارند و به طور کلی ۹۳% مردم این کشور مسلمان هستند و تنها ۴ درصد آنها مسیحی هستند و بقیه مردم نیز پیرو دیگر ادیان چون یهودی، ارتودکس و ارمنی می باشند. زبان اصلی در کشور آذربایجان زبان ترکی آذری است که حدود ۸۹ درصد مردم از آن استفاده می کنند. البته زبان های ارمنی، کردی، تالشی، یهودی، لزگی و روسی نیز در این کشور رواج دارد و مشاهده می شود عده ای از افراد از این زبان ها نیز استفاده می کنند.

با تمام این موارد می ‌توان گفت در حال حاضر تعداد افراد معتقد به دین هایی به غیر از دین  اسلام در کشور آذربایجان در حال افزایش است که با این وجود بهتر است اعتقادات مذهبی خود را به صورت علنی در این کشور بیان نکنید. همچنین زیاده روی های مذهبی در بخش هایی از جمهوری آذربایجان موجب شده است که ریش بسیار بلند در این بخش‌ها حساسیت پلیس را بر انگیزد. با توجه به این موارد بهتر است دقت بیشتری داشته باشید.

در سرشماری که در سال ۲۰۱۶ در این جمهوری انجام شده است، جمعیت آذربایجان ۹٫۷۰۵٫۶۰۰ نفر برآورد شده است که حدود ۵۳ درصد از این آمار را جمعیت شهرنشین و ۴۶ درصد از آن را جمعیت روستایی تشکیل می دهند. همچنین تقریبا ۵۰ درصد این جمعیت را نیز خانم‌ ها تشکیل می ‌دهند.

کشور آذربایجان

اقتصاد کشور آذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان از نظر اقتصادی در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری کرده است به گونه‌ای که در حال حاضر در شمار کشورهای در حال توسعه به حساب می آید. مهمترین دلیل این امر رشد تولیدات ناخالص در آن می باشد زیرا این تولیدات توانسته نقش اساسی در درآمدزایی آذربایجان داشته باشد. در این بین مهمترین این موارد شامل تولید فرش، مشروبات الکلی، فراورده های لبنی که شامل شیر، ماست، پنیر و سرشیر می شود و همچنین فراورده های تولید شده از میوه جات می باشد.

با وجود افزایش روز افزون این تولیدات در آذربایجان امروزه مشاهده می شود که بیشتر آنها به کشورهای دیگر نیز صادر می شود. مثلا سیب، گلابی و فندق از جمله تولیدات نمونه این کشور است که در سراسر جهان مشهور است. در کنار این موارد استخراج نفت و تولید فراورده های نفتی نیز توانسته نقش بسیار مهمی در رشد اقتصادی این کشور ایفا کند. دقت داشته باشید شهر نفته چالا بزرگترین منطقه نفت خیز در آذربایجان می باشد که در فاصله ۸۰ کیلومتری پایتخت آذربایجان یعنی باکو قرار دارد.

علی رغم افزایش تولید فراورده های نفتی در این کشور از جمله  پوشاک و البسه های زمستانی و وسایل پلاستیکی به دلیل اینکه نفت آذربایجان بسیار مرغوب و سنگین است، بسیار با ارزش نیز می باشد. تمامی این موارد در کنار رشد بی نظیر اقتصادی در آذربایجان مشاهده می شود که به باکو لقب پاریس شرق را داده اند.

کشور آذربایجان

تعطیلات رسمی کشور آذربایجان

با وجود اینکه گفته شد در حال حاضر کشور آذربایجان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری به شمار می رود طبیعتا لازم است درباره تعطیلات رسمی این کشور نیز اطلاعات جامعی بیان شود. دقت داشته باشید در این کشور یکم و دوم ژانویه به دلیل سال نو میلادی تعطیل می باشد. تاریخ ۲۹ ژانویه نیز روز شهدا در آذربایجان می باشد که در چنین روزی در سال ۱۹۹۰ ارتش سرخ شوروی به کشور آذربایجان حمله کرد و تعدادی از شهروندان را به هلاکت رساند. در این روز هر ساله به عنوان روز قتل عام در تقویم رسمی آذربایجان تعطیل اعلام می شود.

هشتم مارس که با روز بزرگداشت بانوان مواجه است نیز در کشور آذربایجان تعطیل رسمی می باشد. با آغاز سال نو در آیین زرتشتی که از جمله فستیوال های آذربایجان نیز به شمار می رود به مدت ۵ روز تعطیل عمومی اعلام می شود. این روز در تاریخ بیست و یکم ماه می باشد.

روز نهم ماه مه نیز مصادف با پیروزی جمهوری شوروی بر آلمان ها در جنگ جهانی دوم می باشد که این روز نیز مردم آذربایجان به دلیل یاد و خاطره سربازان آن را گرامی می دارند. بیست و هشتم ماه مه نیز مصادف با شکل‌گیری جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال ۱۹۱۸ می باشد که در آذربایجان تعطیل می باشد. بازگشت حیدر علی اوف به منصب خود در روز پانزدهم ژوئن که منجر به ایجاد تغییرات عمده در اقتصاد و زندگی اجتماعی مردم این کشور شد نیز یکی دیگر از تعطیلات عمومی آذربایجان به شمار می رود. از دیگر تعطیلات رسمی این کشور می‌ توان به روز حاکمیت دولت در یکم اکتبر، روز قانون اساسی در دوازدهم نوامبر، روز تولید ملی در هفدهم نوامبر، روز همبستگی آذری های جهان در سی و یکم دسامبر، عید قربان  و عید رمضان اشاره نمود.

کشور آذربایجان

آب و هوای کشور آذربایجان

این کشور آب و هوای معتدل دارد و به طور کلی میانگین دما در این کشور حدود ۱۴ تا ۱۵ درجه سانتیگراد می باشد. فصل زمستان در مناطق کوهستانی و بخصوص در بخش غربی با دمای منفی ۹ درجه سانتی‌گراد مواجه است و در فصل تابستان این مناطق دارای آب و هوای خنک هستند که معمولا دمای هوا ۱۲ درجه سانتیگراد است.

البته شمال جمهوری آذربایجان در زمستان ۶ درجه سانتیگراد دارد و در فصل تابستان دمای هوا در این منطقه به ۳۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. دقت داشته باشید در شمال و شرق جمهوری آذربایجان آب و هوا خشک و کوهستانی است و مناطق جنوب شرقی دارای آب و هوای نسبتا ملایم تری می باشد. با وجود اینکه بیش از ۴۰ درصد از خاک این کشور را کوه ها تشکیل می دهند مسلما این مورد توانسته بر روی آب و هوای جمهوری آذربایجان تاثیر بسزایی داشته باشد.

با تمام این موارد می‌توان گفت کوه های قفقاز در فصل زمستان کشور را از توده های هوای قطبی روسیه در امان نگه داشته اند و در فصل تابستان هم دریای خزر باعث عدم خشکی و گرمی هوا در آذربایجان می شود. بارش برف در زمستان و به خصوص در شهر باکو و امتداد سواحل بسیار نادر می باشد در حالی که کوه های این کشور در بیشتر روزهای سال برفی هستند.

کشور آذربایجان

بهترین زمان سفر به آذربایجان

با توجه به آنچه در مورد آب و هوای کشور آذربایجان بیان شد به طور کلی می توان گفت این کشور در هر فصلی از سال می‌ تواند مقصد گردشگران قرار بگیرد. همانطور که گفته شد تنوع بی نظیر آب و هوایی در بخش‌های مختلف کشور این امکان را ایجاد کرده است که به راحتی بتوان در تابستان و زمستان به آذربایجان سفر نمود.

در این بین ژانویه که با آغاز سال نو میلادی همراه است می تواند یکی از بهترین فصول سال برای گردشگری باشد زیرا جشن های سال نو در گوشه و کنار این کشور به بهترین نحو ممکن برگزار می شود که در این بین شهر باکو یعنی پایتخت آن نسبت به دیگر شهرها در این زمینه فعال تر می باشد.

با وجود اینکه فصل زمستان نیز آب و هوا در امتداد دریای خزر در کشور آذربایجان نسبتا متعادل می باشد می توان گفت ماه فوریه نیز ماه مناسبی برای سفر به آذربایجان است به طوری که گردشگران می توانند از پیست های اسکی آذربایجان نیز استفاده نمایند. دقت داشته باشید با وجود اینکه در این فصل گردشگران کمتری به آذربایجان سفر می‌کنند طبیعتا هزینه‌های سفر برای شما کاهش خواهد داشت. اواخر ماه مارس که مصادف است با عید نوروز نیز در این کشور جشن‌ های زرتشتی به بهترین نحو ممکن برگزار می شود که می‌ تواند برای شما بی‌ نظیر باشد.

کشور آذربایجان

اخذ ویزای آذربایجان

با وجود جاذبه های طبیعی و گردشگری متعدد در کشور آذربایجان طبیعتا سالانه گردشگران متعددی اقدام به سفر به این کشور می کنند. با این حال دقت  داشته باشید اگر هموطنان عزیز نیز قصد سفر به آذربایجان را دارند لازم است جهت اخذ ویزای آذربایجان اقدام نمایند. به طوری که باید از کنسولگری های تهران یا تبریز اقدام شود. توجه داشته باشید در هر دو کنسولگری اخذ روادید با ارائه اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار صورت می‌گیرد. جالب است بدانید در روزهای عادی مراحل اخذ روادید آذربایجان بیشتر از ۳ روز طول نخواهد کشید اما با این وجود اگر تمایل به سهولت در انجام این کار دارید می توانید از طریق آژانس های مسافرتی معتبر اقدام نمایید.

کشور آذربایجان

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آذربایجان

با وجود اینکه قومیت های متفاوتی در کشور آذربایجان زندگی می کنند مشاهده می شود که این امر بر آداب و رسوم و فرهنگ مردمان نیز تاثیر گذاشته است. با این حال می توان گفت فرهنگ مردم این کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور و به دلیل اینکه متاثر از فرهنگ های مختلف قفقاز، ایران، ترکی، روسی و اسلامی است بسیار جالب می باشد.

به طوری که در سال ۲۰۰۹ شهر باکو یعنی پایتخت این کشور از طرف سازمان یونسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد. اما جالب است بدانید که در حال حاضر فرهنگ غربی به شدت بر روی فرهنگ مردم این کشور تاثیر گذاشته است و با وجود اینکه اقوام مختلفی همچون ارمنی ها، کردها، تالشی ها، لزگی ها و یهودی ها در این کشور زندگی می کنند شاهد تنوع زبانی و فرهنگی هستیم.

حال با وجود این موارد لازم است بدانید که خانواده، وابستگی های مذهبی، سنت و فرهنگ از جمله مواردی است که در این جامعه ارجحیت دارد به طوری که هم اکنون نیز هنگامی که رئیس جمهور برای حل مشکلی با بن بست روبرو می شود سعی می کند از ریش سفیدان و افراد مورد احترام کمک بگیرد. جالب است بدانید فرهنگ آذری به خاطر ریشه های روستایی که دارد دارای خرافات زیادی می باشد مثلا آنها عبور گربه از جلوی فرد را به معنی بدشانسی در کسب و کار می دانند و یا هنگامی که نمک به طور تصادفی بریزد یعنی دعوایی خواهید کرد که برای جلوگیری از آن باید شکر روی نمک ریخته شود.

کشور آذربایجان

اهمیت خانواده در فرهنگ آذربایجان

از جمله موارد مهم در آداب و رسوم مردم کشور آذربایجان اهمیت ویژه آنها به خانواده و ساختار خانواده می باشد به گونه ای که می توان گفت خانواده یکی از ساختارهای اصلی اجتماعی در آذربایجان به حساب می آید. مهمترین دلیل این امر این است که فرهنگ آذری ها ریشه در فرهنگ روستاییان دارد و آنها در آن زمان سعی می‌ کردند برای داشتن یک جامعه کوچک با هم همکاری کنند. با این حال در حال حاضر خانواده های آذربایجانی بسیار کوچکتر از گذشته شده اند و یک خانواده معمولا شامل کودکان، پدربزرگ و مادربزرگ می شود.

در این بین تا حدودی تفاوت های جنسیتی نیز به شکل سنتی در این کشور دیده می شود به طوری که مرد همچنان نقش نان‌ آور و زن همچنان نقش خانه دار را دارد. البته این به این معنا نیست که خانم‌ ها در جامعه آذربایجانی به کار بیرون از خانه مشغول نیستند اما زنان به هیچ عنوان به تنهایی به رستوران یا قهوه خانه نمی روند که البته این مورد در شهر باکو صدق نمی کند.

کشور آذربایجان

آداب احوال پرسی در کشور آذربایجان

مهمان نوازی و رفتار دوستانه مردم آذربایجان در هنگام روبرو شدن با افراد جزو مواردی است که در این کشور بسیار به چشم می آید. زنان در هنگام ملاقات یکدیگر را در آغوش می گیرند و یکدیگر را می بوسند. آقایان در مواجه شدن با خانم ها باید صبر کنند تا اگر خانم دستش را برای احوالپرسی جلو آورد به آرامی با وی دست دهند.

کشور آذربایجان

فرهنگ غذا خوردن در کشور آذربایجان

در هنگامی که به خانه یک آذری دعوت شدید حتما باید کفش های خود را در آورید و تا حد امکان سعی کنید که سر وقت به قرار برسید. رفتار در سر میز غذا معمولا رسمی است و تا زمانی که به شما تعارف نکرده اند بهتر است بایستید. همچنین بهتر است حتما از دست راست برای غذا خوردن استفاده کنید.

کشور آذربایجان

جاذبه های گردشگری کشور آذربایجان

 1. خیابان شهدا باکو
 2. مرکز خرید کالنجیک
 3. مرکز خرید حیدر علی اف
 4. میدان فواره ها
 5. معبد آتشگاه باکو
 6. قلعه دختر باکو
 7. مرکز خرید پارک بلوار
 8. کوه آتشین
 9. گل فشان
 10. خیابان تبریز گنجه
 11. مرکز خرید پورت باکو
 12. موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان
 13. خیابان نظامی

کشور آذربایجان