در جنوب شرقی آسیا و جنوب شبه جزیره مالایا کشوری به نام سنگاپور قرار دارد، این کشور ۵ میلیون و ۶۱۸ هزار نفر جمعیت و مساحتی حدود ۷۲۱ کیلومتر مربع دارد. در زمره ی کشورهای پر جمعیت با توجه به مساحتش است. پایتخت سنگاپور شهری به همین نام است. کشوری بسیار ثروتمند و در عین حال مدرن؛ یکی از کوچکترین کشورها در جنوب شرقی آسیاست که جمعیت آن را اغلب چینی ها تشکیل می دهند سایر مردم این کشور را مالزیایی و هندو ها تشکیل می دهند. این کشور همین طور تنوع دینی و زبانی دارد. از لحاظ جاذبه های دیدنی یک کشور غنی محسوب می شود، از لحاظ جغرافیایی، نیروی متخصص کار و مالیات پایین و مبارزه با مفاسد اقتصادی توانسته یکی از قدرتمند ترین اقتصاد های دنیا را داشته باشد اقتصاد این کشور به حدی پویاست که به عنوان دومین کشور با شاخص آزادی اقتصادی بالا در جهان شناخته شده است و از کشورهای همسایه اندونزی است.

سنگاپور

موقعیت جغرافیایی سنگاپور

این کشور از کشور های جنوب شرق آسیا است که در دهانه خاوری تنگه مالاکا و جنوب کشور مالزی قرار دارد و با تنگه جوهور از مالزی جدا می شود در جنوب همین تنگه با اندونزی راه دارد این جزیره کم ارتفاع با گذرگاهی به جزیره مالایا متصل شده است. رود مهمی که در سنگاپور جریان دارد سونگای سلتار است. بلندترین نقطه این جزیره بوکیت تیماه که ارتفاع آن به ۱۷۷ متر می رسد، می باشد. این کشور جزیره مانند از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است و به دلیل همین موقعیت جغرافیایی و لنگرگاه هایی که در دنیا کم نظیر است سالهاست به عنوان پایگاه تجاری کمپانی هند شرقی است. قریب به صد سال از ۱۸۶۷ مستعمره انگلیس بوده که در سال ۱۹۶۵ اعلام استقلال کرد.

سنگاپور

اقتصاد سنگاپور

این کشور یک کشور خود ساخته و طراز اول تجارت در جهان می باشد که عنوان یکی از رقابتی ترین پایانه های رقابتی جهان محسوب می شود، این کشور با وجود این که از لحاظ معدن و ذخایر معدنی فقیر است اما نیرو های کار متبحر و صنعتگرش و بخش تولیدات الکترونیکی و صنایع دستی و چینی باعث شده است با رشد و شکوفایی روز افزونش امروز به یکی از ثروتمندترین کشور های جهان تبدیل شود. تولیدات ناخالص داخلی در این کشور به ۱/۲۳۰ میلیارد دلار می رسد و جهش رشد اقتصادی، با سعودی چشمگیر این کشور را در زمره کشورهایی که از لحاظ رفاه با کشورهایی چون آمریکا و کانادا برابری می کند و حتی از آن هم بالاتر است، قرار داده است. نیرو های کار این کشور به ۳ میلیون نفر می رسند و رشد اقتصادی قریب به ۸ درصد از ۲۰۰۷ به این سمت داشته است. این کشور صادرات انواع کالاهای مصرفی و مواد شیمیای و سوخت های معدنی را به تمام کشورهای آسیایی همسایه و آمریکا دارد، شرکای تجاری سنگاپور: آمریکا، ژاپن؛ اتحادیه اروپا و هنگ کنگ می باشد. بالای ده هزار شرکت تجاری از این کشور به عنوان یک مرکز توزیع کالا در اقیانوسیه و آسیا استفاده می کنند که بیش از ۵۰۰ کشور جهان سنگاپور را به عنوان پایگاه تجاری خود در این منطقه انتخاب کرده اند.

سنگاپور

آب و هوای سنگاپور

این کشور در نزدیکی استوا قرار دارد و به همین دلیل دارای آب وهوایی گرم و مرطوب است. نیمی از خاک این سرزمین را جنگل ها پوشانده است و کشاورزی در آن مناطق رونق دارد زمینی حاصلخیز و آب و هوایی گرم و مرطوب دارد رطوبت هوا در صبح به حدی می رسد که شبنم در تمام بخش های شهر به چشم می خورد. رطوبت در ظهر به کمترین میزان خود می رسد؛ دمای هوا در این کشور  از ۲۲ تا ۳۶ درجه در نوسان است بادهای شدید اردیبهشتی در سنگاپور امری طبیعی قلمداد می شود. گرم ترین ماههای سال سنگاپور تیر و خرداد است و مرطوب ترین ماههای آن آبان و مهر می باشد. بیشترین باران در دی و آذر می بارد و این شهر مرطوب و گرم شبیه یک سونای طبیعی در بیشتر ماههای سال است.

سنگاپور

تجارت در سنگاپور

تجارت در سنگاپور یا سرمایه گذاری در این کشور از امنیت بالایی برخوردار است زیرا این کشور جز کشورهای بدون فساد مالی است و در میان ۱۸۰ کشور جهان جز چهار کشور اول جهان شناخته شد که فساد مالی در آن جایی ندارد (۲۰۰۷) در این کشور رشوه دادن جرم محسوب می شود (چه به مقامات داخلی و چه به مقامات خارجی). میزان پرداخت مالیات در سنگاپور ۲۰ درصد است که با سطح در آمد ارتباط مستقیمی دارد. سنگاپور در زمره کشورهایی است که از سرمایه گذاران خارجی استقبال کرده و شرایط را به گونه ای فراهم نموده که با سرمایه گذاران داخلی هم ردیف باشند و سرمایه گذاران خارجی امکان سرمایه گذاری در همه زمینه ها را دارند؛ حتی کالاهای وارداتی بدون تعرفه گمرک ترخیص می شوند. اما این کشور یک سری محدودیت هایی در بخش مخابرات و صدا و سیما و خدمات مالی و قانونی و رسانه های خبری داخلی گذاشته است که مالکیت این زمینه ها را به صورت صد در صد به سرمایه گذاران خارجی نمی دهد. مالکیت خصوصی در این کشور از طریق نظام قانونی کار آمدش و نظام قضایی پشتیبانی می شود به همین دلیل در این کشور تمامی قراردادها ضمانت اجرایی داشته و قانونی با عنوان مصادره اموال وجود ندارد. رشد تولید این کشور با سیاست های انعطاف پذیر استخدامی کارگرانش فراهم شده؛ همچنین ساعت کاری و تعدیل نیرو در این کشور تعریف شده، انعطاف پذیر و قابل تحمل است.

سنگاپور

فرهنگ مردم سنگاپور

تقریبا تمامی جمعیت این کشور در خود شهر سنگاپور زندگی می کنند این کشور به دلیل این که سالها مستعمره کشورهایی چون انگلستان و ژاپن بوده تحت تاثیر زبان و فرهنگ ژاپن و انگلیس می باشد، شهری چندین مذهبی که به دلیل نژاد های مختلف مردمی در آن شاهد این تنوع دینی هستیم . تقریبا ۵۰ درصد مردم آن بودایی و تائوئیسم هستند و ۱۵ درصد بی دین هستند و ۱۴ درصد مسلمان و مسیحی دارد. با این وجود تمام این مردم با مذاهب مختلف بدون مشکل با صلح در کنار هم روزگار می گذرانند. کلیت امر این است که سنگاپوری ها فرهنگ خود را از مردم اندونزی، چین و مالزی نیز گرفته اند. چینی های مهاجر که هم اکنون جز شهروندان و ساکنین این شهر محسوب می شوند در ژانویه و فوریه هر سال جشن های سنتی خود را با آویزان کردن کاغذ و فانوس به درب منازل خود برگزار می کنند؛ جشن سال جدید لونار چینی های مقیم این کشور با غذایی بنام لانه پرستو سرو می کنند. مسلمانان این کشور نیز در عید فطر در مساجد نماز بپا می دارند و در عید قربان به قربانی کردن می پردازند، سایر مذاهب نیز آیین مربوط به مذهب خود را به راحتی انجام می دهند و در کل این کشور مذاهب را آزاد گذاشته تا مراسم مذهبی خود را بدون هیچ مشکلی به جای آورند.

سنگاپور

خصوصیات اخلاقی مردم این کشور

تمیز کردن خانه یکی از خصوصیاتی است که هر شهروند سنگاپوری آن را به طور ویژه ای انجام می دهد، رفتار با ادبانه در مردم این کشور جز خصوصیات بارز آنهاست. غیر مسلمانان این کشور لباس های راحتی می پوشند و کفش باز و شلوارک نیز یکی از لباس های رایج مردم این کشور است. برای ورود به خانه ی یک سنگاپوری حتما باید کفش خود را در آورید آنها برای حریم شخصی اهمیت زیادی قائلند و معتقدند مهمان نباید از دمپایی میزبان استفاده کند. در این کشور بعضی چیزهای عجیب هم مورد پرستش است، برای ارج نهادن به آداب آنها اگر با چنین صحنه ای مواجه شدید نباید این موضوع را مطرح کنید، در عبادتگاه ایشان نیز حتما باید کفش خود را در بیاورید.

سنگاپور

زبان و مذهب در سنگاپور

مردم این کشور با وجود این که به زبان سنگاپوری مالایی صحبت می کنند اما در زندگی روزمره و محاوره هایشان زبان انگلیسی به کار می برند در این کشور چینی ، تامیل هم  از زبان هایی ست که رسمیت دارد، این کشور با تنوع مذهبی زیادی روبرو است اما برخی از این مذاهب اجازه تبلیغ دین خود را ندارند شاهدان یهوه مثالی از مذاهب ممنوع این کشور هستند جالب است. بدانید در این کشور کمپین ادب و احترام وجود دارد که دولت برای آموزش این موارد به خانواده ها و فرزندانشان آموزش هایی نیز در نظر گرفته است.

سنگاپور

تعطیلات رسمی سنگاپور

فستیوال ها و جشن های و رویدادهای زیادی هر ساله در سنگاپور برگزار می شود، یکی از این جشن ها که مربوط به هندی هاست تای پوسام نام دارد که در ماه دوم زمستان یعنی بهمن برگزار می شود، در فروردین هم فستیوال های غذا برگزار می شود و در تیر حراج های بزرگ راه می افتد. سپتامبر نیز ماه فستیوال چینی به نام ارواح گرسنه است. خیابان اعراب نیز در ماه رمضان همه روزه افطاری می دهند و سه شبانه روز عید فطر را جشن می گیرند در این کشور عید قربان و عید فطر و چند عید دیگر چینیان تعطیل است.

سنگاپور

جاذبه های گردشگری سنگاپور

فرهنگ آسیایی و اروپایی سنگاپور در کنار سایر مناطق دیدنی این کشور فرهنگی، آن را به کشوری مورد علاقه گردشگران تبدیل کرده است که به دلایل مختلف قصد سفر به آن را دارند. مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری سنگاپور زیاد است به عنوان مثال گرانترین ساختمان جهان در سال ۲۰۱۰ در سنگاپور بنا شده است جالب است بدانید درست است که این کشور یکی از کشورهای گران دنیا است اما ارزان ترین سیستم حمل و نقل را دارد. سنگاپور با بیش از ۶۴۰ جزیره همگی از طبیعت زیبا و امکانات بی نظیری بهره مندند. در این بخش به معرفی چند جاذبه گردشگری در سنگاپور می پردازیم.

سنگاپور

محله چینی ها و سنتوزا

قدمت محله چینی ها به سال ۱۸۲۱ برمی گردد آن زمان مردمان چینی از شهر ایکسمین فوجان کالاهای ارزان خود را  به این محله برای فروش آوردند و در کنار رود تیلوک اییر سکنی گزیدند. بعدها در این منطقه زیبا تله کابینی نصب شد که به سمت سنتوزا کشیده می شود و از فراز آن می توان بندر تجاری سنگاپور را به تماشا نشست در ورودی این محل نقاشی هایی از تاریخ سنگاپور در معرض دید است تصاویری از جشن هایی که در این شهر برگزار می شود. در سنتوزا بخشی به نام دنیای زیر آب وجود دارد که بالای ۶۰۰۰ موجود دریایی را می توان در این بخش زیبا مشاهده نمود که یکی از زیباترین و بیاد ماندنی ترین جاذبه های این شهر مدرن می باشد .

دریاچه دلفین ها

یکی از جاذبه های دیدنی این شهر دریاچه دلفین های صورتی است که بازدید کنندگان می توانند به غیر از روزهای بارانی صبح ها به دیدن این دلفین ها بروند؛ علاوه بر این باغ وحش سنگاپور با ۹۰ هکتار مساحت و بیش از ۲۰۰۰ حیوان مختلف یکی دیگر از جاذبه های شهر است حیوانات در این باغ وحش تنها با حصاری محافظت می شوند و تقریبا آزاد هستند.ارچاد یکی از معروفترین خیابان های این شهر است که بیشتر رستوران ها و مراکز خرید در آن وجود دارد این خیابان به طور طبیعی مزین به درختهای فلفل و جوز می باشد و شیک ترین فروشگاهها و رستوران ها و خیابان های قدیمی در این خیابان قرار دارد.

سنگاپور

موزه تاریخ و اسکله کلارک singapore  

در واقع این موزه شبیه شهری فرنگی است که روایتگر تاریخ singapore از قرون گذشته (قرن چهارده) تاکنون است که نحوه شکل گیری این شهر و تاریخ و فرهنگ آن را به نمایش می گذارد. اسکله کلارک یکی دیگر از جاذبه های دیدنی singapore است. یک اسکله که در گذشته مجموعه ای از فروشگاهها در قرن نوزدهم بوده و هم اکنون تبدیل شده به چندین مغازه فروش عتیقه و لباس و پارچه که شب هایش رستوران های روباز شده که در فضای باز سرویس دهی می کنند؛ پخش موسیقی زنده این قسمت را تبدیل به فضای متفاوتی می کند در بخشی از این اسکله امکان قایق سواری تا ابتدای رودخانه فراهم است. ساحل سانتوزا  یکی دیگر از جاذبه های singapore است که خود دارای سه ساحل دیگر است بخش مرکزی آن برای خانواده ها با امکانات تفریحی زیاد وجود دارد و در این سواحل انواع غرفه های نوشیدنی و اغذیه و امکانات ماساژ و حمام و غیره فراهم است.

سنگاپور

جاهای دیدنی singapore

مارینا بی سندز یکی از مجموعه های اقامتی و مکان های دیدنی بیاد ماندنی این شهر است. این مجموعه متشکل از هتل و فروشگاههای لوکس می باشد، موزه آرت ساینس و مارینا بی سندز اسکای پارک از معروف ترین مکان های دیدنی این شهر محسوب می شود کشتی بزرگی بر بلندای این مجتمع قرار دارد که دارای استخر و سکوی بازدید است که تنها مهمانهای هتل اجازه استفاده از این امکانات را دارند. یکی دیگر از این مکانهای دیدنی پرنده ی سنگاپوری است. این پرنده دومین چرخ و فلک بزرگ در جهان است که از داخل آن می توانید همه ی شهر را از بالای آن ببینید که چشم اندازی بی نظیر دارد و در کنار رستوران آن می توانید با صرف وعده غذایی مورد علاقه خود جزایر ملوک اندونزی و تنگه جوهور را به تماشا بنشینید. این پرنده از اول صبح شروع به کار می کند تا پاسی از شب. و بسته به خودتان است که بخواهید این شهر زیبا را در روز تماشا کنید و یا در شب.

باغ گیاه شناسی و گاردنز بای بی

گاردنز بای بی فضای سبز زیبا و یکی از شلوغ ترین مکان های دیدنی سنگاپور است که دسته ای از سازه های مدرن و نمادین برای عملیاتهای پایدار محیطی بنا شده است. در این فضای سبز باغ مانند در نزدیکی این مکان بلندترین آبشار داخلی دنیا کلود فارست دام وجود دارد که تنوع زیستی بالای آن بسیاری پژوهشگران را به این محل می کشاند. باغ گیاه شناسی یکی دیگر از مکان های دیدنی است. باغ گیاه شناسی که نخستین نامزد میراث جهانی یونسکو است این بخش با درختان کهنسالش یکی از مناطق دیدنی و زیبایی است که در دل ساختمان های بتنی عظیم قد برافراشته و زیبایی های این شهر را دو چندان کرده است. گونه های مختلف این باغ گیاه شناسی در جهان نادر است. باغ ارکیده ملی یکی دیگر از بخش های دیدنی این شهر است؛ بوم باغ ؛ بوم دریاچه ؛بوم بونسای و انواع مجسمه ها در این باغ قد علم کرده اند و باغ های متعددی که هر کدام در نوع خود منحصر به فرد دیدنی هستند. کلیسای راندلز یکی دیگر از مکان های دیدنی این شهر است.

سنگاپور

ویزای سنگاپور

افراد مختلفی از سراسر دنیا به این کشور جهت تجارت، تحصیل و گردش وارد می شوند که هموطنان ایرانی ما نیز از این دسته مجزا نیستند اما مهمترین اقدام برای سفر به سنگاپور در یافت ویزا از این کشور است. که برای صدور ویزای سنگاپور افراد باید مدارکی مختلفی از جمله پاسپورت و اسناد مسافرتی داشته باشند. پاسپورت ارائه شده باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد. پر کردن فرم در خواست ویزا یکی دیگر از مراحلی است که هر شخصی باید آن را انجام دهد؛ سایر مدارک شامل دو قطعه عکس، تقاضانامه سفر به سنگاپور و مدارک مالی و تاییدیه بانک مبنی بر تمکن مالی فرد و گردش مالی ۶ ماه اخیر فرد؛ همراه ترجمه شناسنامه از موارد عمومی دریافت ویزا است. مراحل در خواست ویزای این کشور مانند سایر کشورهاست و فرد باید در ابتدا تقاضانامه در خواست ویزا را به صورت اینترنتی پر نماید و با ارسال مدارک خواسته شده منتظر وقت سفارت باشد برای این کار می تواند از آژانس های معتبر نیز استفاده کنید. در خواست ویزا باید یک ماه قبل از سفر به این کشور انجام شود.

سنگاپور

انواع ویزای سنگاپور

برای راحتی در اخذ ویزا کشور ها مانند سنگاپور می توانید کار های سفر خود را به دست افرادی متخصص در آژانس های مسافرتی مانند آژانس مسافرتی  ( سفری دیگر ) که یکی از بهترین ها در کشور می باشد بسپارید و با خیالی آسودهه سفر کنید.

ویزای تحصیلی:۳ دانشگاه سنگاپور جز برترین دانشگاه های جهان است که هر ساله تعداد زیادی دانشجو با هدف تحصیل در یکی از این دانشگاه ها متقاضی ویزای تحصیلی هستند. پذیرش در این دانشگاه ها کار مشکلی نخواهد بود تحصیل در دانشگاه های این کشور علاوه بر ارزش علمی بالا وجه مناسبی دارد به این جهت که این کشور یکی از قطب های فناوری و علم در جهان محسوب می شود، رزومه دانشجو در پذیرش تقاضای تحصیل در این دانشگاه بسیار حائز اهمیت است.

ویزای کار:این کشور به دلیل موقعیت بنادری که دارد و صنعت خود همواره از متقاضیان کار استقبال می کند، اما اخذ ویزای کار برای دو دسته صادر می شود افرادی با مهارت فنی و افرادی با سابقه کار بالا و مدارک دانشگاهی معتبر

ویزای توریستی:یکی از منابع درآمدی این کشور جذب توریست است که با وجود مکانهای بی نظیرش سالانه تعداد زیادی گردشگر وارد این کشور می شوند. این ویزا از جمله ویزا های کوتاه مدت است که در طی ۱۵ روز اعلام نتیجه می شود. ویزای پزشکی یکی دیگر از ویزا های سنگاپور است

سنگاپور

سفر به سنگاپور

سنگاپور یکی از قوی ترین گذرنامه ها در سطح جهان را دارد و افرادی که گذرنامه سنگاپور رادارند بی نیاز از دریافت ویزا می توانند به کشورهای زیادی سفر نمایند. اما این تعداد محدود به ۱۵۹ کشور شده است. سنگاپور با تهران حدودا ۴ ساعت و سی دقیقه اختلاف ساعت دارد و یکی از فرودگاه های بین المللی آن چانگی است که به عنوان بهترین فرودگاه بین المللی جهان چند سال متوالی شناخته شده ؛ تسهیلات لوکس و معماری آن و امکانات بی نظیر و پیشرفته اش یکی از دلایل رضایت مسافرین و انتخاب این فرودگاه به عنوان برترین فرودگاه جهان می باشد این کشور به خط استوا نزدیک بوده و آب و هوای گرمی دارد بنابراین زیاد تفاوتی ندارد شما در کدام ماه سال تصمیم به سفر به این کشور داشته باشید اما ماه های دی و آبان با وجود باران هایش رطوبت کمتری دارد و دمای هوا پایین تر است.