روسیه یک کشور سردسیر است که مردمش به زبان روسی سخن می گویند. زبان انگلیسی در روسیه اغلب به ندرت استفاده می شود اما برخی به انگلیسی مسلط هستند. روسیه دارای جاذبه های توریستی و فرهنگی بسیار زیادی است. در روسیه می توانید در اماکن توریستی و تفریحی گردش کنید و یا انواع غذاهای سنتی و بین المللی را امتحان کنید. اغلب غذاهای روسی با سلیقه ایرانیان سازگار است. مردم روس رابطه خوبی با ایرانیان دارند.با ما در سفری دیگر همراه باشید.

تاریخ روسیه

روسیه تاریخ جذاب و عبرت انگیزی دارد. در این کشور تاریخ به سده چهاردهم میلادی می رسد. اولین پادشاه روسیه ایوان مخوف بود. این پادشاه خود را تزار نامید. چندی بعد در سده هفدهم رومانف ها به حکومت رسیدند و تا سیصد سال به آن حکمرانی کردند. در نهایت پتر و کاترین کبیر در جهت مدرن سازی روسیه بسیار تلاش کردند. در نهایت می توان گفت روسیه توانست خود را حفظ کند و با بازه ی تاریخی کم اما پر تلاش آثار و یادبود های بسیاری را بر جای بگذارد. روسیه محل خوبی برای سفر است. چرا که فرهنگ، آداب و رسوم بسیاری برای آشنا شدن دارد. با اینکه در این کشور انواع قوم ها زندگی می کنند اما همه آنها سعی دارند تا روسیه را حفظ کنند. به همین دلیل حاصل تلاش های آنها را می توان در بحث هنر، تئاتر، موسیقی و رقص باله و… مشاهده کرد.

روسیه

موقعیت و آب و هوای کشور روسیه

کشور روسیه پهناورترین کشور جهان است که با بسیاری از کشور ها از دو طریق زمینی و آبی همسایه است. این شرایط جغرافیایی باعث مزایایی برای کشور روسیه است از جمله امکانات گردشگری و امکان تبادلات فرهنگی، اقتصادی و … را فراهم می کند. اغلب این کشور دارای آب و هوایی سرد است که میانگین آب و هوایش به چهل و شش درجه در زمستان و نهایت بیست و چهار درجه در تابستان می رسد. بارش برف و باران در روسیه به وفور اتفاق می افتد.

روسیه

تعطیلات رسمی و ملی روسیه

در این کشور تعطیلات ملی و رسمی اغلب بسیار کم است. این تعطیلات شامل کریسمس و تعطیلات سال نو است که اغلب از پنج تا ده روز است.تعطیلات کریسمس ارتدوکس که هفتم ژانویه است. روز دفاع از میهن که بیست و سوم فوریه است. روز جهانی زن هشتم مارس،  روز کارگر اول مه، روز پیروزی نه مه، روز روسیه دوازدهم ژوئن و روز اتحاد روسیه چهارم نوامبر است.

بهتر است زمانی که برای سفر به روسیه آماده می شوید در زمان بندی سفرتان تعطیلات رسمی روسیه را در نظر داشته باشید.

روسیه

بهترین زمان سفر به روسیه

با توجه به آب و هوای کشور روسیه می توان گفت بهترین زمان برای سفر به روسیه ماه پاییز است که از سپتامبر تا اکتبر ادامه دارد. همچنین سفر در فصل تابستان به روسیه واقعا فرصتی باورنکردنی برای گردش و دیدن طبیعت بکر و جاذبه های توریستی اش است. در ماه های نوامبر تا فوریه فصل زمستان سپری می شود. اگر شما با آب و هوای سرد و زمستان سازگار هستید می توانید در فصل زمستان نیز به روسیه سفر کرده و از دیدن مناظر و جاذبه های توریستی برفی این کشور لذت ویژه ای ببرید. البته بعد از تحقیقات لازم باید برای گرفتن ویزا و بقیه اقدامات اقدام کنید که می توانید این کار را به افراد متخصص ما در سفری دیگر بسپارید.

روسیه

اقامت و رزرو هتل در روسیه

با توجه به اینکه روس کشوری پهناور با جاذبه های تاریخی و توریستی فراوان است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی اش به ایران نزدیک است همه ساله ایرانیان در زمان هایی مناسب به روسیه سفر می کنند. لذا آژانس های مسافرتی بسیاری برنامه های تفریحی و توریستی به روسیه می گذارند. برای سفر به روسیه می توانید هر یک از تور های سه روز و چهار شب یا پنج روز و چهار شب را رزرو کنید. آژانس های مجری تور روسیه همواره برنامه های گردشی و تفریحی متفاوتی دارند. قبل از اینکه تور مورد نظرتان را رزرو کنید می توانید برنامه های گردشی را نیز بررسی کنید. قیمت تور بستگی به نوع خدمات آژانس مجری تور، نوع هواپیما، نوع هتل و ظرفیت و تعداد روز های اقامت شما دارد. در روسیه همواره هتل ها با قوانین خاص وجود دارند که امکانات و شرایطی فراهم می کنند که گردشگران اقامتی خاطره انگیز را در آنجا سپری کنند.

روسیه

جاذبه های توریستی روسیه

در روسیه جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیاری وجود دارد. لذا با توجه به اینکه این کشور دارای آب و هوای خاص است و زمان سفر به آن متفاوت می باشد ، می توان جاذبه های توریستی و تفریحی را به دو دسته جاذبه های برفی و جاذبه های تابستانی تقسیم بندی کرد.

روسیه

جاذبه های تابستانی روسیه

دریاچه بایکال: این دریاچه دارای آبی بسیار شفاف است. دریاچه بایکال در شرق سیبری قرار دارد و دارای عمق هزار و پانصد متر است. در نزدیکی دریاچه دره های آب فشان زیادی وجود دارد که این آب فشان ها زیبایی خاصی دارند و از نزدیک می توانید آنها را مشاهده کنید. این دریاچه نیز به عنوان آثار جهانی یونسکو نیز ثبت شده اند.

کاخ پترهوف: این کاخ نیز در سنت پترزبورگ قرار دارد. این کاخ دارای ساختمان های مجللی است که می توان به مارلی، مون پلیسر، هرمیتاژ و کوتیج اشاره کرد. این کاخ دارای دو باغ است که در میان باغ کاخ ها و عمارت ها قرار دارند. این کاخ بسیار بزرگ است و در مساحت صد و ده هکتار به دلیل اقامت دودمان پترهوف ساخته است. گردشگران بسیاری به آنجا سفر کرده و از آن بازدید می کنند.

میدان سرخ: وقایع تاریخی بسیاری در میدان سرخ رخ داده است. این میدان در شهر مسکو قرار دارد و خیابان های اصلی شهر مسکو به آن متصل می شوند.

کاخ های کرملین: این کاخ ها دارای چهار کلیسا و پنج کاخ است که محیط آن به وسیله دیوار ها به طور کامل پوشیده شده است. کاخ اصلی کرملین دارای هفتصد اتاق است که در قرن نوزده میلادی ساخته شده است.

خیابان نوسکی پراسپکت: خیابان نوسکی پراسپکت در شهر سنت پترزبورگ قرار دارد. این خیابان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری است که اغلب برای سرگرمی های شبانه شهرت دارد. در این خیابان مغازه ها وفروشگاه های زیادی برای خرید سوغاتی وجود دارند. همچنین بناهای تاریخی بسیاری هم دارد.

دژ پیتر و پل سن پترزبورگ: این دژ و این پل را پیتر اول در شهر سنت پترزبورگ ساخته است. تا مدتی این دژ به عنوان زندانی برای زندانیان سیاسی بود و در مدتی هم به عنوان یک مکان مذهبی مورد استفاده قرار گرفت. هم اکنون به عنوان یک جاذبه توریستی استفاده می شود که در آن موزه ها و کلیسای سنت آپوستل وجود دارد.

تئاتر مارینسکی: تئاتر مارینسکی اولین و بزرگترین تئاتر موزیکال است که به جهت بزرگداشت سرگی کیروف تئاتر کیروف نامیده می شود. شهرت این تئاتر در میان توریست ها و گردشگران دنیا اغلب بخاطر رقص باله آن است. در سفر به این کشور پیشنهاد می شود به سن پترزبورگ نیز سر بزنید تا از این تئاتر با معماری منحصر به فردش دیدن کنید.

روسیه

جاذبه های زمستانی و کوهستانی روسیه

کوه های البروس: این کوه ها تقریبا بلند ترین کوه های قاره ی اروپا محسوب می شوند. این کوه ها در زمستان ها محل بسیار خوبی برای اسکی و ورزش های زمستانی می شود. کوه های البروس پنج هزار و ششصد متر ارتفاع دارند. هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

کوه آلتای: یکی از معروف ترین مناطق طبیعی روسیه که در سیبری قرار دارد کوه آلتای است. در کوه آلتای جمعیت روستایی نزدیک به پانصد هزار نفر زندگی می کنند و گردشگران و مسافران بسیاری به دلیل ماهیگیری، گردش در طبیعت کوهستان، صخره نوردی، کوه نوردی و یا قایق سواری و اسب دوانی به این مناطق سفر می کنند. کوه آلتای اغلب دارای جاده نبوده و برخی از گردشگران عقیده دارند که بهتر است که چنین طبیعت بکری دست نخورده باقی بماند تا بتوان کمی پیاده روی در یک طبیعت بکر داشت. این کوه دارای پوشش گلسنگ و بیابان های پوشیده از برف است که در نهایت آرامش زیبایی را به ما هدیه می کند.

بیابان چارا: جاذبه ای فوق العاده! بیابان چارا در شرق سیبری قرار دارد و همیشه از برف پوشیده شده است. این بیابان دارای طبیعت بکر است و پوشش گیاهی آن شامل شن ها است. در کوهپایه های یخ زده پوشش تایگای سوزنی شکل یخ زده نیز وجود دارد. این بیابان حدود پنج کیلومتر عرض دارد و دارای تپه های شنی یخ زده تا ارتفاع پانزده متر می باشد.

شهر زیبای سوچی: سوچی یکی از شهر های زیبای روسیه است که در نزدیکی دریای بالتیک و کوه های قفقاز قرار دارد. در این شهر می توانید در یک روز هم به شنا در دریای بالتیک بپردازید و هم روی کوه های قفقاز به اسکی بپردازید. سوچی آب و هوایی معتدل دارد. سوچی مورد توجه گردشگران بسیاری قرار می گیرد. سوچی همچنین جاذبه های گردشگری فراوانی از جمله: پارک دلفین ها، باغ گیاه شناسی که نزدیک به دو هزار نوع گیاه در آن نگهداری می شود، موزه سوچی که مربوط به وسایل شخصی و کلکسیون باشگاه کوهنوردان است، پیست اسکی کراسنایا پولیانا که المپیک زمستانی دو هزار و چهارده در آن برگزار شد و همچنین موزه ی کاخ استالین و پارک ملی سوچی که دارای انواع پوشش گیاهی و … است در آن وجود دارد.

روسیه

رستوران ها و غذاهای روسی

در این کشور رستوران ها و غذاهای متنوعی طبخ می شود. اگر به سن پترزبورگ، مسکو یا سوچی سفر کنید از تنوع غذاهای دریایی، گوشتی و بین المللی هیجان زده خواهید شد. در زیر به معرفی چندی از مشهور ترین رستوران ها می پردازیم؛

رستوران های سوشی: در کشور روس برخی از رستوران ها سوشی را تهیه و طبخ می کنند. سوشی در واقع شبیه فلافل ایرانی است. مردم روسیه اغلب به غذای سوشی بسیار علاقه مند هستند.

رستوران سمی فردو semifreddo : یک رستوران ایتالیایی در مسکو است که به سبب طبخ غذاهای درجه یک گوشتی بسیار مشهور است.

رستوران سوریانه severyane: این یک رستوران فوق العاده با طبخ غذاهای سنتی روسی در شهر مسکو است. به سبب طبخ غذاهای روسی با سبکی نوین بسیار شهرت دارد.

رستوران استراگانف: این رستوران بسیار مشهور در سنت پترزبورگ قرار دارد. در این رستوران اغلب انواع غذاهای گوشتی مرغ، ماهی و.. طبخ می شود و در کنار آن انواع نوشیدنی نیز می توان سفارش داد.

رستوران گوستی: در سنت پترزبورگ قرار دارد و انواع غذاهای بین المللی نظیر ماهی، میگو و… را طبخ و تهیه می کند. این رستوران دسر های فوق العاده خوشمزه ای دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید.

روسیه

هتل های روسیه

در روسیه هتل های بسیار مناسبی با امکانات ویژه وجود دارد. از لوکس ترین هتل های روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هتل متروپل روسیه: این هتل در مسکو قرار دارد و یک هتل با پیشینه تاریخی است. این هتل دارای دویست و سی و هشت اتاق می باشد که دارای تزئینات بسیار زیبایی است. از خدمات آن می توان به ترانسفر فرودگاهی و سرویس صبحانه رایگان اشاره کرد. این هتل به جاذبه های دیدنی مسکو بسیار نزدیک است.

هتل رادیسون رویال مسکو: این هتل هم پیشینه تاریخی دارد و دارای زیبایی های معماری بسیاری است. هتل رادیسون به جاذبه های گردشگری مسکو نزدیک است و امکانات رفاهی آن باعث ایجاد اعتماد و خاطره انگیز ترین سفر خواهد شد. این هتل داری پانصد اتاق و از نوع پنج ستاره است.

هتل چهار فصل کاخ شیر: هتلی به سبک شاهانه و امپراتوری روسیه که در سنت پترزبورگ قرار دارد. یک هتل بسیار لوکس با معماری متفاوت می باشد. این هتل دارای صد و هشتاد اتاق بوده و از نوع پنج ستاره است. در این هتل غذاهای بین المللی و ایتالیایی و اروپایی و آسیایی نیز طبخ می شود.

هتل سولو سوکوس پالاس: این هتل در سنت پترزبورگ قرار دارد و به جاذبه های توریستی شهر سنت پترزبورگ بسیار نزدیک است. این هتل پنج ستاره است و دارای سیصد و هشتاد اتاق است. استعمال دخانیات در آن ممنوع است و دارای خدمات رفاهی نظیر ترانسفر فرودگاهی است.

هتل کمپینسکی مویکا: این هتل در سنت پترزبورگ قرار دارد و فاصله کمی با جاذبه های گردشگری کاخ موزه ارمیتاژ دارد. معماری هتل کمپینسکی بسیار زیبا است چرا که از طراحی رنگ سفید و طلایی در دکوراسیون آن استفاده شده است. در این هتل آبگرم و سالن ماساژ نیز وجود دارد. این هتل از نوع پنج ستاره است و دارای خدمات خوبی نظیر خدمات ترانسفر فرودگاهی، مجاز بودن ورود حیوانات خانگی، ممنوعیت استعمال دخانیات است. هتل کمپینسکی دارای دویست اتاق می باشد.

هتل سیزن: هتل راشن سیزن در شهر سوچی در پارک المپیک قرار دارد. این هتل از بهترین هتل های روس است که از استاندارد های بین المللی پیروی می کند.

هتل ماریوت: این هتل در شهر سوچی قرار دارد. دارای هفت طبقه با چهارصد اتاق است. هتل ماریوت دارای امکانات خوبی برای افراد معلول است. رستوران مشهور کازان نیز در آنجا قرار دارد و همه روزه پذیرای گردشگران بسیاری است. هتل ماریوت سوچی به جاذبه های کوهستانی و برفی بسیار نزدیک است.

روسیه

فرهنگ و آداب و رسوم روسیه

فرهنگ مردم روس بسیار جالب است. آنها مردمی هستند که برای ادب و احترام ارزش خاصی قائل هستند. گاهی اوقات آداب و سننی را انجام می دهند که به خرافه بسیار نزدیک است که می توان به موارد زیر اشاره کرد و بهتر است در سفر به روسیه آنها را هرگز انجام ندهید:

۱- از کادو دادن کیف پول خالی بپرهیزید: اگر به آنها یک کیف پول خالی هدیه بدهید آنها تصور می کنند که برایشان آرزوی فقر و تنگ دستی کرده اید.

۲- در خانه سوت نزنید: سوت در خانه برایشان خوشایند نیست و تصور می کنند اگر کسی در خانه سوت بزند تمام ثروتش را از دست خواهند داد.

۳- مردم روسیه فوق العاده کتاب خوان هستند و در هر فرصتی سعی دارند کتاب و روزنامه مطالعه کنند. آنان نویسندگان روسی را می شناسند و آثارشان را مطالعه می کنند.

۴- روس ها زمانی که متوجه می شوند شما از کشوری مانند ایران به آنجا رفته اید سعی می کنند از شما بیشتر در مورد کشور ایران بپرسند. زیرا آنان عقیده دارند که ایران دارای فرهنگی غنی است و مردم آن بسیار با هوش هستند.

۵- روس ها از پیش در مورد ایرانیان قضاوت نمی کنند. آنها بسیاری از فیلم های اصغر فرهادی و عباس کیارستمی را دیده اند و با سینمای ایران تا حدودی آشنا هستند. روس ها مردم ایران را دوست خود می دانند.

۶- روس ها اغلب جدی و خشک هستند. این جدیت و خشک بودنشان اصلا دلیل خاصی ندارد بسیاری از آنها به طور طبیعی و بر طبق آداب تربیتی شان جدی و خشک هستند.

۷- مردم روس بسیار متحد هستند. آنها به سختی تصمیم به مهاجرت درون شهری و برون کشوری می گیرند. به این دلیل که آنها اغلب به این عقیده پایبند هستند که ابتدا باید کشور و شهرشان را آباد کنند و بعد به مهاجرت بپردازند. لذا دانشجویان روسی که برای تحصیل خارج از روسیه هستند پس از اتمام تحصیل به روسیه باز می گردند.

روسیه

مراکز خرید روسیه

در روسیه مراکز خرید فوق العاده ای وجود دارد که می توانید انواع کالاهای برند را خریداری کنید. از این مراکز می توان به ناروسکی دپارتمان استور که مرکز خرید پوشاک زنانه، بچگانه و لوازم منزل و لوازم الکترونیک است، موسکوفسکی دپارتمان استور که یک فروشگاه بسیار بزرگ برای خرید پوشاک، اسباب بازی، لوازم منزل، لوازم الکترونیک است، مرکز خرید یوروپسکی که مدرنیته ترین مرکز خرید پوشاک، سوغاتی و.. است، مرکز خرید پیک که یک مکان بزرگ برای خرید انواع کالا در سنت پترزبورگ است و… اشاره کرد.

روسیه

زیباترین مناظر روسیه

از زیباترین مناظر روسیه می توان به روستای روسکیلا اشاره کرد. این روستای روسکیلا مناظر حیرت انگیز و بسیار زیبایی از جمله آبشار، کوه، مراتع و پوشش گیاهی و درختان بسیار زیبایی دارد که در هر فصل منظره ای بکر را به نمایش می گذارد. در این ناحیه صخره ها از جنس مرمر هستند که مهم ترین مشخصه های روستای روسکیلا است.

روسیه

سوغات روسیه

سوغات روسیه برگرفته از لوازم سنتی و معروف آن است. هر یک از سوغاتی های روسیه پیشینه تاریخی دارند. از سوغات روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرف خولخوم: این ظروف بسیار رنگ بندی های زیبایی دارند. این رنگ بندی ها روی قطعات چوبی قرار دارند که در کوره پخته می شوند و گردشگران بسیاری آن ها را خریداری می کنند.

عروسک های ماتروشکا: این عروسک ها از جنس چوب هستند و به اندازه های کوچک ساخته شده اند که داخل یکدیگر قرار می گیرند. این عروسک ها دارای رنگ هایی شاد هستند که به سوغات و نماد مسکو شناخته شده اند. جعبه های نقاشی شده: این جعبه ها هم از آثار دستی و سنتی روسیه هستند و با رنگ هایی شاد طراحی و نقاشی شده اند. اغلب گردشگران از این جعبه ها برای آشنایان خود سوغات می برند.

روسیه

چند نکته در سفر به روسیه

برای رانندگی در روسیه سعی کنید همواره از سمت راست برانید و همچنین گواهینامه IDP را داشته باشید. در سفر به روسیه می توانید از سوغاتی های معروف آن که در قسمت قبل اشاره شد خریداری کنید. اما به یاد داشته باشید در مسکو برخی از فروشندگان کالاهایی تقلبی با قیمتی ارزان تر می فروشند که نباید از آنها خرید کنید.

روسیه