دیدنی های ویتنام

اگر علاقه مند هستید که تعطیلات خود را در سرزمین سرسبز و زیبای ویتنام سپری کنید لازم است که تا حدودی دربارۀ این کشور اطلاعات کسب کنید. در این مقاله میکوشیم تا اطلاعاتی دربارۀ کشور ویتنام، مردم آن، مکانهای تفریحی و جاذبه های گردشگری ویتنام را در اختیار شما قرار دهیم. برای لذت بردن از دیدنی های ویتنام باید کوله پشتی تان را بردارید، کفشهایتان را به پا کنید و راهی یک سفر اعجاب انگیز شوید.

موقعیت جغرافیایی و فرهنگی کشور ویتنام

 در این مقاله کوشیدیم دربارۀ جاذبه های گردشگری ویتنام و طبیعت این کشور صحبت کنیم. بدون شک شرح تمام جاذبه های گردشگری ویتنام در یک متن چند صفحه ای امکان پذیر نمی باشد. اما دست کم میتوانیم اطلاعات مختصری را دربارۀ دیدنی ها و جاذبه های گردشگری ویتنام در اختیار شما قرار دهیم. در هر سفر گردشگری اصلی ترین و اولیه ترین اطلاعاتی که باید داشته باشید موقعیت جغرافیایی کشور مقصد است. کشور ویتنام یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا است. مانند کشورهای مجاور، این کشور نیز سرسبز و بسیار زیباست که جمعیت آن نیز به ۸۳ میلیون نفر میرسد.

حکومت کشور ویتنام کمونیستی و به صورت جمهوری است و مردم آن علاوه بر زبان ویتنامی به زبان های زبانهای تایلندی، موونگ، خمر و تای نیز صحبت میکنند.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

مذهب مردم ویتنام

از نظر مذهبی نیز باید بدانید که اکثریت مردم ویتنام، بودایی مذهب هستند. مابقی آنها نیز مذهب کاتولیک رومی، کائودای و دائویی دارند. قرار گرفتن مذاهب مختلف در کنار هم موجب شده است تا تصاویر جذابی در این کشور خلق شود که به نوعی جزء جاذبه های گردشگری ویتنام محسوب میشوند. معابد متفاوت، فرهنگهای مختلف و تلفیق آنها در کنار یکدیگر فضای زیبایی را پدید آورده است. امروزه همین ترکیب مکانهای دیدنی ویتنام در کنار یکدیگر موجب جذب بیشتر گردشگران به این منطقه شده است.

آب و هوای کشور ویتنام گرم و مرطوب است. اما زمستانهای آن در بخش شمالی هوایی خنک و دلپذیر دارد. از شهرهای مهم این کشور میتوان از دانانگ، هایفونگ، هانوی و هوشی مین نام برد. مهمترین محصول کشاورزی ویتنام کشت برنج است. در کنار برنج، کشت سیب زمینی شیرین و ذرت نیز در این کشور  رواج دارد که بیشتر این محصول صرف مصرف داخلی میشود. کشاورزی صادراتی ویتنام نیز چای، کائوچو و قهوه می باشد. مزارع برنج و کشتزارهای ذرت از  جاذبه های گردشگری ویتنام هستند که گردشگران از دیدن آنها لذت میبرند. در کشور ویتنام میتوانید با دلار هم مبادله کنید اما واحد پول کشور ویتنام دونگ (Dong) است.

تاریخچه ویتنام

کشور ویتنام در سال ۱۸۰۲ از اتحاد سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی به دست فردی بنام نگوین آن ایجاد شد. بهم پیوستن شهرهای تونکن، آنام و کوشن شین امپراتوری ویتنام را به وجود آورد.

آب و هوای کشور ویتنام

کشور ویتنام یک کشور مرطوب و بازانی است. بخش جنوبی این کشور هوایی حاره ای دارد و قسمت شمالی بارانهای موسمی دارد. همین آب و هوا به شکل گیری بسیاری از   جاذبه های گردشگری ویتنام منجر شده است. میزان بارش باران در ویتنام سالانه ۸۴ درصد می باشد. از مسائل جالب دربارۀ ویتنام این است که بخش شمالی این کشور در منطقه ای واقع شده که در هر سال دو تابستان و دو زمستان را برای آن رقم میزند.

واحد پول

واحد پول رایج در ویتنام دونگ (Dong) نام دارد که نماد اختصاری آن  vnd است. هر دلار آمریکا برابر با ۳/۱۷۵۴۸ دونگ ویتنام می باشد.

جاذبه های گردشگری ویتنام

 یکی از جاذبه های گردشگری ویتنام غذاهای آن است. غذاهای زیبا و رنگارنگ محلی که بسیاری از آنها از موادی متفاوت طبخ شده اند، از جذابیتهای ویتنام هستند. ارزش پولی ویتنام نسبت به دلار بسیار پایین است و به همین دلیل هم غذا در این کشور بسیار ارزان قیمت می باشد. برای خوردن یک پرس غذای سنتی ویتنام کمتر از ۳۰۰۰ تومان هزینه باید بپردازید، در حالی که در سفر به بسیاری از کشورها این رقم تا سی هزار تومان و بالاتر نیز میرسد. اگر به شهر هوشی مین سفر کنید یک وعده غذا در رستوران تنها حدود ۱۱۰۰۰ تومان هزینه دارد و غذاهای فست فودی نیز حدود ۵۰۰۰ تومان برای شما هزینه خواهند داشت.

نوشیدنی ها

در منطقۀ فام نگولائو میتوانید رستورانهایی را پیدا کنید که در آنها انواع غذاها برای گردشگران تدارک دیده شده است. چشیدن غذاهای رنگارنگ مردم ویتنام خود یکی از جاذبه هایویتنام برای گردشگران است. نوشیدنی مرسوم در سرزمین ویتنام معمولا چایی است که به شیوه سنتی از برگ گیاهان دارویی، شکوفه ها یا برگ چای درست میشود. ضمن اینکه نوعی نوشیدنی بومی نیز از طبخ برنج با آب درست میشود که در میان اهالی محلی پر طرفدار است.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

از دکه‌های خیابانی غذا بخرید

 نکته ای که باید در خرید غذا از ویتنام به خاطر داشته باشید این است که در این شهر غذاها در دکه های اغذیه خیابانی سرو میشوند اما این دکه ها همواره شلوغ و پرمشتری هستند، بنابراین غذا تازه است و کمتر غذای مانده در آن پیدا خواهد شد. در دکه های شهر هوشی مین میتوانید انواع سوپ های سنتی مردم ویتنام را با قیمتی مناسب و طعمی دلچسب تجربه کنید. در ادامۀ این مقاله به معرفی بخشی از جاذبه های گردشگری ویتنام میپردازیم.

دالات

یکی از مکانهایی که در سفر به ویتنام حتما باید ببینید، منطقۀ دالات است. این منطقه یکی از شهرهای سردسیر کشور ویتنام است که در گذشته توسط فرانسویان ساکن این منطقه بنا شده است. اگر به گلهای رنگارن ، جنگلهای کاج و دره های سرسبز مه آلود علاقه دارید منطقۀ دالات یک انتخاب درست است. این شهر برای آن دسته از افرادی که از هوای گرم و شرجی فراری هستند بسیار مناسب است و نمای دلپذیری از ساختمانهای قدیمی و ویلاهایی با معماری فرانسوی دارد که از جاذبه های گردشگری ویتنام نیز محسوب میشود.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

منطقه باستانی مای سای محبوبترین در میان جاذبه های گردشگری ویتنام

اگر به سواحل مرکزی کشور ویتنام سفر کنید، درحوالی روستای Duy PHU یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ویتنام را پیدا خواهید کرد. این منطقه به عنوان  یکی از مناطق باستانی کشور ویتنام و شرق آسیا شناخته میشود. منطقۀ مای سان مکانی بوده که هندوها در آن برای بیشتر از ده قرن به عبادت یکی از خدایان خود بنام شیوا میپرداختند. این منطقه هنوز هم برای هندوها مقدس است و علاوه بر گردشگرانی که آن را در میان جاذبه های گردشگری ویتنام قرار میدهند، هنوز هم هندوها برای تبرک جستن راهی این منطقه میگردند.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

شهر هوشی مین

دیدنی های ویتنام محدود به همین موارد اندک نیست. از جذاب ترین جاذبه های گردشگری ویتنام برای مسافران شهری است که در طول ساحل رودخانۀ سایگون بنا شده است. در زمان جنگ ویتنام این شهر به نام سایگون شناخته میشد و پایتخت بخش جنوبی ویتنام نیز بود اما امروزه این شهر تاریخی بزرگترین شهر کشور ویتنام محسوب میشود. یکی از دلایلی که هوشی مین را در میان جاذبه های گردشگری ویتنام قرار داده است این است که این شهر جاذبه های تاریخی و طبیعی و جاذبه های مدرن را در کنار هم دارد. در این شهر میتوانید بخشی از تاریخ ویتنام را ببینید، به خرید در فروشگاههای بزرگ بپردازید، به رستورانهای شیک بروید یا زمانی را برای تفریحات شبانه اختصاص دهید.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

دلتای مکونگ

تجربه ای جالب از قایق سواری و خرید در کنار یکدیگر. دلتای مکونگ تنها از جاذبه های گردشگری ویتنام محسوب نمیشود، بلکه این منطقه یک بازار شناور است. دلتای مکونگ در حقیقت یک منطقه حاصلخیز کشت برنج است که در آن آبهای رودخانه باغهای میوه، شالیزارهای برنج، مزارع نیشکر و روستاهای مناطق بارانی را به هم پیوند میدهند. پوشش گیاهی این منطقه بسیار پربار است و تولید نیمی از محصولات کشاورزی کشور ویتنام در این منطقه صورت میگیرد. از زیبایی های این منطقه که آنرا جزء جاذبه های گردشگری ویتنام قرار داده است این نکته است که از طریق رودخانه میتوان به تمام دهکده های دسترسی داشت. کافی است سوار قایق شوید و به راه بیوفتید.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

تراس های برنج ساپا یکی از جاذبه های گردشگری ویتنام

یکی از مناظر دیدنی کشور ویتنام کوههای سرسبز و دلتاهای ساپا ئذ غرب کشور ویتنام هستند. این تراسها در درۀ مونگ هوا و در فاصلۀ اندکی از کشور چین قرار دارند و در اطراف و پشت آنها جنگلهای زیبای بامبو قرار گرفته است. به طور معمول در فاصلۀ میان کوهها و دره ها که زمینهای حاصلخیز کشاورزی قرار گرفته اند، کشاورزان با استفاده از بارانهای فصلی مزارع برنج را ایجاد کرده اند. این مزارع سرسبز و زیبا امروزه جزئی از جاذبه های گردشگری ویتنام محسوب میشوند. بیشترین کشت مردم این ناحیه برنج و ذرت و انواع سبزیجات است.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

شهر نئا ترانگ

از جمله جاذبه های گردشگری ویتنام ساحل شگفت انگیز نئاترانگ است که در کنار اقیانوس قرار دارد. این ساحل بسیار زیبای ماسه ای دمای دلپذیری دارد و آبهای زلال آن خیره کننده  است. جمعیت این منطقه حدود سیصد هزار نفر است و از نقاط زیبای این کشور است. مکانی دنج و خلوت اما زیبا که از پر جاذبه ترین  جاذبه های گردشگری ویتنام در میان گردشگران است.

 تونل های کو چی

تونل های کو چی را میتوان یکی از عجیب ترین جاذبه های گردشگری ویتنام نامید. این تونل ها در حقیقت مجموعۀ بزرگی از تونلهای زیرزمینی هستند که به یکدیگر پیوند دارند. ساخت تونل های کوچی در زمان جنگ ویتنام توسط چریکهای ویت کونگ صورت گرفته است و از آنها به عنوان مسیر رفت و آمد و پایگاه عملیاتی استفاده میشده است. یکی از عملیات هایی که از این تونلها رهبری شده است تت tet نام دارد که در ۱۹۶۸ رخ داده است. بازدیدکنندگان و گردشگرانی که برای بازدید از این منطقه به آن میروند اجازه دارند تا به بخشهایی از تونل وارد شوند و با خزیدن در تونلها و راههای باریک یک تجربۀ متفاوت از یک واقعۀ تاریخی داشته باشند.

تونل های کوچی جزء محبوب ترین و عجیب ترین جاذبه های گردشگری ویتنام هستند و برای مردم این کشور از لحاظ تاریخی بسیار اهمیت دارند.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

منطقۀ مویی نه ساحلی دلپذیر برای موج سواران

 مویی نه یک دهکدۀ ساحلی است که در گذشته یک دهکدۀ ماهیگیری بوده است. امروزه نیز افراد بسیاری در این منطقه از طریق ماهیگیری و صنایع وابسته به آن زندگی را میگذرانند. ساحل مویی نه تنها از جمله جاذبه های گردشگری ویتنام است بلکه توسط خود مردم ویتنام نیز بسیار از آن استقبال میشود. این منطقه درگذشته بسیار خلوت بوده و جمعیت اندکی داشته است. اما سرمایه گذاری های به موقع دولت ویتنام در ۱۵ سال گذشته موجب توسعه و ارتقای زندگی در آن گشته است. ساحل ماسه ای سفید و زیبایی که با وجود بادهای اقیانوسی تبدیل به یکی از مراکز مورد علاقۀ موج سواران شده است، از مشهورترین دیدنی های مویی نه تل های ماسه ای این منطقه است که در شمال شهر قرار دارند.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

فو کائوک

بزرگترین جزیرۀ  ویتنام که از محبوبترین جاذبه های گردشگری ویتنام نیز هست جزیرۀ فوکائوک می باشد. این جزیره نزدیک به مرز ساحلی کشور ویتنام با کامبوج قرار گرفته است. چیزی که فو کائوک را به یکی از جاذبه های گردشگری ویتنام تبدیل کرده است این است که این جزیره از نظر زیبایی و بکر بودن فضا شباهت چشمگیری به جزیرۀ پوکت دارد.

از جمله دیدنی های فوکائوک صخره های مرجانی، سواحل زیبا و جنگلهای استوایی دل انگیز است. ساحل بای دای در این منطقه به عنوان یکی از ۵ ساحل زیبای دنیا انتخاب شده است. پس طبیعی است که جایگاه فوکائوک در میان جاذبه های گردشگری ویتنام بسیار ویژه باشد. محصول محبوب این منطقه که شهرت جهانی دارد سس ماهی تخمیر شده است که حتی در کشورهای شرق آسیا نیز مشهور است.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

دهکده ماهیگیری هوی آن

هوی آن که امروزه به عنوان  یکی از جاذبه های گردشگری ویتنام محسوب میشود، یک دهکدۀ ماهیگیری در سواحل دریای چین است. این منطقه در گذشته بندری بین المللی بوده است که کشتی های تجاری از آن به کشورهای اطراف سفر میکردند. امروزه بندر تجاری از این منطقه منتقل  شده است اما بخش قدیمی شهر همچنان قلب این منطقه است.

از زیبایی های هوی آن، ساختمانها و کوچه های آن است که معماری آنها تاثیرگرفته از معماری کشور چین میباشد. جالب است بدانید که هوی آن در میان گردشگران به ونیز ویتنام نیز شهرت دارد. علت این نامگذاری وجود کانالهای باریک آب است که در سراسر منطقه کشیده شده و قابل قایق رانی میباشد. چنانچه به ویتنام سفر کردید بازدید از این شگفتی گردشگری را به شما توصیه میکنیم.

دریاچه ی هوآن کیه م

از جمله دیدنی های ویتنام که باید حتما به آن سری بزنید دریاچۀ هوآن کیه م است. این دریاچه در منطقۀ تاریخی هانوئی قرار دارد. «هوآن کیه م» در زبان ویتنامی به معنی «شمشیربازگردانده شده» می باشد. این نام از یکی از افسانه های ویتنام می آید که در آن پادشاه لی لویی، شمشیری جادویی را از خداوند هدیه میگیرد تا با کمک آن چینی های متجاوز را از ویتنام بیرون براند. پس از این جنگ شمشیر را به دریاچه برد و به خدای دریاچه که به شکل یک لاکپشت طلایی بود برگرداند.

از این افسانه نقاشی های بسیاری نیز کشیده شده است و  شهرت این افسانه در سراسر دنیا آن را به یکی از جاذبه های گردشگری ویتنام تبدیل نموده است.

پاگودا تین مو

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ویتنام پاگودا تین مو نام دارد. ساخت این معبد به سال ۱۶۰۱ میرسد و بیشتر از چهارصد سال قدمت دارد. این معبد هفت طبقه در هوئه با قرار دارد و بلندترین پاگودا در این کشور به حساب می آید. از این پاگودا میتوانید رودخانۀ Perfume را به خوبی ببینید. این بنا در گذشته بنای ساده ای بوده که در طول سالها تحول یافته و به شکل امروزی خود در آمده است. در هرحال این منطقه آنقدر زیبا هست که در لیست علاقه مندی های گردشگران از جاذبه های گردشگری ویتنام قرار گیرد.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

آبشار Detian

در بین کشورهای چین و ویتنام آبشار دی تین وجود دارد. این آبشار را در میان پنج آبشار زیبای جهان جای داده اند و سه طبقه دارد. بخش اول آن در چین قرار دارد و قسمت دوم آن در ویتنام واقع شده است. آبشار دیتاین یکی از زیباترین آبشارهای آسیا است و جزء جاذبه های گردشگری ویتنام که همه ساله علاقه مندان به ماهی گیری و قایقرانی را جذب خود میکند و عکاسان برای شکار تصاویر زیبا از این مکان شگفت انگیز راهی این منطقه میشوند. همچنین اینجا مکان شگفت آوری برای گذراندن روز با خانواده است.

در این منطقه آرامش عمیقی حکم فرماست. بهتر است قبل از سفر به این مکان کفش و لباس مناسب همراه داشته باشید. به این ترتیب میتوانید قدم بزنید یا برای همراهی کردن آبشار، صخره ها را دنبال کنید. مناظر دلپذیری در مسیر شما خواهد بود. اگر اهل ماهیگیری هستید در قسمت پایینی آبشار دریاچه ای بابی لیک وجود دارد که مناسب ماهیگیری است. همچنین مکانهایی برای آفتاب گرفتن، شنا کردن و شیریجه زدن وجود دارد  اما بهتر است شنا گرخوبی باشید و  در مناطق ممنوعه شنا نکنید.

غارهای اطراف آبشار نیز بسیار زیبا هستند و یکی از دیدنی های ویتنام محسوب میشوند. کرایه کردن موتور و دوچرخه و سواری در فضای زیبای اطراف آبشار نیز یکی دیگر از انتخاب های شماست. این آبشارها همچنین از نظر زمین شناسی نیز دارای اهمیت بسیاری هستند.

دیدنی های ویتنام | جاذبه های گردشگری ویتنام | 88851080-021

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص بلیط ویتنام، ویزای ویتنام و تور ویتنام  ۸۸۸۵۱۰۸۰-۰۲۱