دیدنی های ترکیه

دیدنی های ترکیه بسیار زیاد است و این کشور میزبان مسافرانی است که هر ساله به این شهر سفر می کنند. دیدنی های ترکیه در اکثر شهرهای آن وجود دارد. مناره ها و گنبدهای استانبول، سواحل آنتالیا، استراحتگاه های ساحلی دریای مدیترانه، خرابه های رومی در سواحل غربی و جنوبی و کوه های مه آلود در شرق دریای سیاه از جمله دیدنی های ترکیه هستند که می توانید از آن ها بازدید کنید.

دیدنی های ترکیه

ترکیه که نام رسمی آن جمهوری ترکیه است به دلیل نزدیک بودنش به ایران به کشوری پر بازدید در میان گردشگران تور ترکیه تبدیل شده است. در این کشور می توانید انواع تفریحات را داشته باشید و از معماری های زیبا و قدیم، سواحل دلپذیر، طبیعت چشم نواز، جاذبه های توریستی و همه دیدنی های ترکیه لذت ببرید. آنتالیا و استانبول دو شهر پرگردشگر ترکیه هستند که دیدنی های ترکیه را می توانید در آن ها ببینید. در اینجا به معرفی دیدنی های ترکیه می پردازیم.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از مسجد آبی ترکیه

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد که در شهر استانبول واقع شده است، از معروف ترین دیدنی های ترکیه است و دلیل ناگذاری اش به این نام استفاده از کاشی های آبی در نمای داخلی آن است، در اطرافش ۶ مناره فیروزه ای رنگ وجود دارد. ساخت این مسجد به اوایل سال ۱۶۰۰ میلادی برمی گردد. اگر چه این مسجد مکانی برای عبادت است اما از دیدنی های ترکیه نیز به شمار می آید.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از بازار بزرگ در استانبول

بازار بزرگ استانبول که از بازارهای قدیمی سرپوشیده در دنیا است یکی از دیدنی های ترکیه است. اجناسی که در این بازار به فروش می رسد ابتدا از نظر قیمت و کیفیت بررسی می شوند و سپس مورد بازبینی قرار می گیرند. در این بازار تعداد ۴۰۰۰ مغازه کالاهای مورد نیاز مردم را به فروش می رسانند. در این بازار با چانه زدن می توانید قیمت بسیار پایین تر از قیمت اعلام شده را پرداخت نمایید.

بازدید از اسب نژاد تراوا

در شهر تراوا در ترکیه این اسب که شبیه اسب تراوا است را خواهید دید که از دیدنی های ترکیه است. این شهر برای شما همانند رویایی برای مشاهده نبرد اسب ها می باشد. اگر چه براد پیت یا اریک بانا را در این شهر نخواهید دید اما ممکن است اسبی شبیه به اسب نژاد تراوا را ببینید.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از گالیپولی ترکیه

یکی از دیدنی های ترکیه گالیپولی است، اینجا محلی است که در روز آنزاک جشن سالیانه در آن برگزار می شود. در طول جنگ جهانی اول هنگام یک عملیات نظامی، هزاران سرباز ارتش جان خود را در این مکان از دست دادند. سواحل بکر این مکان حتی در تابستان نیز آرام و خلوت است و می تواند از دیدنی های ترکیه باشد.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از پاموک کاله ترکیه

پاموک کاله به زبان محلی به معنی قلعه های پنبه ای است که با دیدن آن معنی اسمش را درک خواهید کرد. پاموک کاله از بهترین دیدنی های ترکیه است. برکه ها و تالاب های کوچکی را خواهید دید که از فرو ریختن آب حاوی کلسیم از لبه صخره ها به سمت پایین شکل گرفته اند، این آب به شکل یک آبشار کوچک فرو می ریزد و با ته نشین شدن کلسیم آن این تالاب ها شکل می گیرد. در قسمت بالای آبشار تالاب آب گرم وجود دارد که مردم زیادی به خاطر آن به بالای آبشار می روند. یک تئاتر رومی در نزدیکی آن وجود دارد که برای ۱۲۰۰۰ نفر ظرفیت دارد و می توانید از آن نیز دیدن کنید. در این مکان خرابه‌های حمام، معابد و بناهای تاریخی یونانی را نیز می توانید مشاهده کنید.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از روستاهای تروگلودیت در کاپادوکیا

یکی از دیدنی های ترکیه کاپادوکیا (Cappadocia) است که این مکان جاهای مختلفی برای بازدید به شما ارائه می دهد. در بخش زیرزمینی آن تونل ها، کلیساهای زیرزمینی، روستاهای تروگلودیت را مشاهده خواهید کرد که تخته سنگ های حفره ای بسیاری دارد. بخش هایی از فیلم جنگ ستارگان نیز در این منطقه فیلم برداری شده است. بعد از تفریح و گشتن در این منطقه می توانید سوار بالن های آ« شوید و منظره شگفت انگیزش را از بالا تماشا کنید.

تماشای سماع عاشقانه دروایش در کنیا

هر ساله در کنیا برای بزرگداشت شاعر و عارف بزرگ، مولانا مریدانش گرد هم می آیند و از ۱۰ تا ۱۷ ماه دسامبر به رقص عرفانی می پردازند. آنها رقص را تنها حرکات موزون نمی دانند، بلکه آن را نوعی تجربه معنوی می دانند که ترکیبی از موسیقی و گوش دادن به آن است. این مراسم می تواند یکی از دیدنی های ترکیه باشد.

سفر دریایی در فتحیه ترکیه

در سواحل ترکیه منطقه هایی به نام فتحیه (Fethiye) وجود دارد که دارای منظره ای بی نظیر از سواحل فیروزه ای رنگ و غروب خورشید است و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. مغازه و رستوران های آن شما را به سمت خود می کشاند. با کرایه قایق می توانید در این منطقه یک سفر دریایی داشته باشید و به گشت و گذار بپردازید.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

تماشای رگبار شهاب سنگ ها در دراکونید

هر ساله در ماه اکتبر می توانید به شهر دراکونید (Draconids) ترکیه بروید و رگبار هیجان انگیز شهاب سنگ ها را تماشا کنید. برای تماشای آن ها می توانید با ثبت نام در یک تور ترکیه در اول اکتبر به کاپادوکیا بروید و خودتان را به موقع به محل تماشای شهاب سنگ ها برسانید. تماشای شهاب سنگ ها یکی از دیدنی های ترکیه است.

بازدید از آسپندوس ترکیه

یک سالن تئاتر باستانی که از دوران قدیم حفظ شده است در ترکیه وجود دارد که نام آن آسپندوس است و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. این سالن تئاتر در سال ۱۵۵ میلادی و در زمان حکومت امپراطور روم به نام مارکوس اورلیوس ساخته شده است و ظرفیت ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار تماشاگر را دارد. در زمان سلجوقیان این بنا به عنوان یک کاروانسرا مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه بدون اینکه خصوصیات اصلی این بنا از بین برود مورد ترمیم قرار گرفته است و می توانید از آن بازدید داشته باشید.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از ساحل پاتارا

ساحل پاتارا به اندازه ۱۴ کیلومتر طول دارد و از این نظر به عنوان یک ساحل شنی طولانی در دریای مدیترانه به شمار می آید و از دیدنی های ترکیه است. یک کافه در ساحل ویرانه های لیکیه و روم دیده می شود و هیچ ساختمان دیگری در آن وجود ندارد. لاک پشت های دریایی در معرض انقراض، در این ساحل پرورش می یابند. در نزدیکی پاتارا روستایی وجود دارد که محل تولد اسقف بیزانسی مربوط به قرن ۴ است که نیکولاس نام داشت. افسانه بابانوئل نیز از همین جا نشات گرفته است.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از قلعه بودروم ترکیه

در شهر بودروم قلعه ای به این نام وجود دارد که در جنوب غربی ترکیه واقع شده است و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. این قلعه در قرن ۱۵ توسط صلیبیون به عنوان قلعه سنت پیتر ساخته شد. قدمت این اثر تاریخی به قرون وسطی برمی گردد. این قلعه تبدیل به یک موزه شده است و به عنوان موزه باستان شناسی زیر آب آن را می شناسند که نمای آن به سمت تفرجگاه ساحلی داخلی بودروم است.

بازدید از کوه نمرود ترکیه

کوه نمرود در جنوب شرقی ترکیه قرار گرفته و ۲۱۳۴ متر ارتفاع دارد. این کوه در نزدیک شهر آدیامان واقع شده است و از دیدنی های ترکیه است. یک مقبره که توسط مجسمه ای بزرگ، دو شیر، دو عقاب و انواع خدایان یونانی و فارسی احاطه شده است در بالای کوه خواهید دید، که مربوط به شاه آنتیوخوس اول است و آن مجسمه نیز مجسمه خود اوست. در قله کوه نمرود می توانید کوه های اطراف را به خوبی تماشا کنید. یکی از دلایل سفر گردشگران به آن کوه، تماشای طلوع آفتاب از تراس شرقی آن است که رمز و راز عجیبی دارد.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از روستای اولودنیز ترکیه

روستای کوچک اولودنیز که در ساحل جنوب غرب دریای اژه است چشم اندازهای خاص پانورامیک دارد که از این نظر بهترین مکان در جهان برای پاراگلایدر انتخاب می شود و از دیدنی های ترکیه است. این روستا یک خلیج شنی در تالابی به رنگ آبی دارد که ساحل ان به دلیل سایه های فیروزه ای رنگش معروف است. این منظره برای عکس گرفتن بسیار عالی است.

بازدید از کتابخانه سلسوس ترکیه

کتابخانه سلسوس جزئی از ساختارهای شهر افسوس و از دیدنی های ترکیه است. خرابه های باقی مانده از افسوس از جاذبه های توریستی در سواحل غرب هستند. معبد آرتمیس شهر افسوس یکی از عجایب هفت گانه جهان باستان بود که اسقف اعظم قسطنطنیه در سال ۴۰۱ میلادی به همراه گروهی آن را نابود کرد. این کتابخانه به جهت نگهداری ۱۲ هزار کتیبه و نوشته و به عنوان خدمت به آرامگاه تاریخی سلسوس که فرماندار آسیا بود ساخته شد. این بنا در سال ۱۹۷۰ به شکلی که امروزه می بینید بازسازی شد.

بازدید از دودکش های پری گورمه

کاپادوکیه به دلیل داشتن صخره های عجیب و همینطور میراث تاریخی خود شهرت دارد و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. شهر گورمه یکی از نقاطی است که می توانید این مناظر عجیب را مشاهده کنید. این مناظر عجیب توسط خاکسترهای آتش فشانی به نام مخروط توف احاطه شده اند که دودکش های پری نام گرفته اند. این دودکش های پری دارای دولایه مختلف آتش فشانی هستند که حاصل باد و فرسایش آب است. یک لایه نازک که جنسش از سنگ بزالت است و مقاومت بیشتری در برابر فرسایش دارد، یک لایه ضخیم از توف را احاطه کرده است. از آنجا که کنده کاری توف راحت است این دودکش های پری در طول قرن ها برای ساخت کلیسا، خانه و تجهیزات به صورت توخالی در آمده اند.

بازدید از کلیسای ایاصوفیه ترکیه

کلیسای ایاصوفیه با نام دیگر حاجیاسوفیا، یک کلیسای معروف در شهر استانبول مربوط به قرن ششم است که برای بوستینیانوس امپراطور روم شرقی ساخته شده است و از دیدنی های ترکیه در تور استانبول است. گنبد بزرگ آن به قطر ۳۱ متر یک شاهکار مهندسی رومی است که توانسته است برای بیش از ۱۰۰۰ سال روی بزرگترین فضای محصور جهان قرار بگیرد. در سال ۱۲۰۴ این بنا توسط صلیبیون به غارت در آمد و زمانی که عثمانی ها در قرن پانزدهم شهرستان را فتح کردند این بنا تبدیل به مسجد شد. در سال ۱۹۳۵ این مسجد تبدیل به موزه شد که در حال حاضر از دیدنی های ترکیه به شمار می آید.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از شهر باستانی آنی

در شهر آنی در نزدیکی مرز جدید ترکیه و ارمنستان ساختمان های متروک جاده ابریشم را خواهید دید که از دیدنی های ترکیه به شمار می آیند. دوران طلایی آنی که پایتخت ارمنی بود به وسیله زلزله، یورش مغول و از بین رفتن راه های بازرگانی از بین رفت. در این منطقه ساختمان های زیبایی با آجرهای سرخ رنگ را مشاهده خواهید کرد که در میان چمن ها متراکم شده اند. می توانید به تماشای کلیسای سنت گرگوری که دارای بقایای گچ بری و سنگ تراشی های ماهرانه است بروید.

بازدی از صومعه سوملا

صومعه سوملا (Sumela Monastery) که نام دیگرش صومعه مریم مقدس (Virgin Mary) است، روی یک صخره قرار گرفته است. این بنا از جاذبه های زیبای ساحل دریای سیاه است. در سفر به شمال شرق ترکیه می توانید در این صومعه پرسه بزنید و گچ بری های رنگی آن را تماشا کنید. در دوره بیزانس این صومعه باز شد و در سال ۱۹۲۳ بسته شد. تنهایی راهبانی را که در این صومعه زندگی می کردند با رفتن به اتاق های خالی آن حس خواهد شد.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از کاخ توپکاپی ترکیه

تماشای کاخ مجلل توپکاپی (Topkapi Palace) شما را با دنیای سلاطین آشنا می کند. از این کاخ، سلاطین دوره عثمانی، امپراطوری های خود را تا اروپا، خاورمیانه و آفریقا گسترش دادند. در درون کاخ کاشی کاری و تزیینات همراه با نگین و جواهرات را خواهید دید که نمایانگر قدرت عثمانی بوده است و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. باغ هایی که در اطراف کاخ مشاهده خواهید کرد در آن زمان قلمرو منحصر به فرد دادگاه سلطنت بود که امروزه بازدید از آن برای عموم آزاد است. این مکان محلی آرام و سرسبز است که در آن از خیابان های شلوغ رهایی خواهید یافت.

بازدید از ویرانه افسوس ترکیه

ویرانه افسوس (Ephesus) یکی دیگر از دیدنی های ترکیه است که تماشای آن را نباید از دست بدهید. جاده هایی با سنگ های مرمر و بناهای تاریخی بزرگی در این ویرانه مشاهده خواهید کرد. افسوس یکی از کامل ترین شهرهایی است که که از دوران روم به جای مانده است و تجربه ای از زندگی در دوران طلایی امپراطوری روم در منطقه مدیترانه را به شما خواهد داد. بازدید از همه نقاط این شهر به اندازه نصف روز طول خواهد کشید.

دیدنی های ترکیه | جاهای دیدنی ترکیه | مکان های تفریحی ترکیه 88851080-021

بازدید از کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه زیبایی و اهمیت تاریخی بسیاری دارد و در تنگه بسفر واقع شده است. این کاخ که از دیدنی های ترکیه به شمار می آید و در قرن نوزدهم ساخته شده است. این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی توسط آخرین پادشاهان عثمانی استفاده شده است. طراحی غربی و اروپایی را در معماری داخلی و خارجی کاخ خواهید دید. بازدید از این کاخ به جز روز های دوشنبه و پنج شنبه از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر امکان پذیر است.

بازدید از کلیسای چورا در ترکیه

کلیسای چورا که از آن به عنوان کلیسای بیزانسی یاد می شد بعد از چندین سال تبدیل به مسجد شد و در حال حاضر نیز به عنوان موزه از آن بازدید می شود و از دیدنی های ترکیه است. هنر بیزانسی را در موزاییک ها و کاشی های این کلیسا خواهید دید. در سال ۴۰۰ بخش هایی از این کلیسا بنا شده است، ولی نمای امروزی آن که مشاهده می کنید در سال ۱۵۰۰ ساخته شده است. در سه مایلی شمال غربی سلطان احمد این کلیسا بنا نهاده شده است. بازدید از آن همه روزه به جز چهارشنبه ها از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸:۳۰ امکان پذیر است.

قلعه روملی حصار یکی دیگر از دیدنی های ترکیه

قلعه روملی حصار در ساحل روملی و در تنگه بسفر واقع شده است. این قلعه در بندر طبیعی شاخ طلایی استانبول یا خلیج قرار گرفته و از قلعه های معروف ترکیه است. این قلعه به صورت مستطیلی و بسیار بزرگ و زیبا به وسیله سلطان محمد فاتج بنا نهاده شده است و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. جاذبه های برتر ترکیه در این شهر بسیار زیاد است که می توانید از آن ها بازدید کنید. برخی از دیدنی های ترکیه عبارتند از مسجد سلیمانیه، بازار ادویه، جزیره بیوک آدا و موزه هنر های اسلامی ترکیه. هم چنین مسجد رستم پاشا، کاخ بیلر بی، تپه های چاملیجا (بام استانبول)، کاخ چراغان، مسجد اورتاکوی، موزه فرش ترکیه، تنگه بسفر و … .

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص بلیط ترکیه و تور ترکیه ۸۸۸۵۱۰۸۰-۰۲۱