دیدنی های ارمنستان

از دلایل مهم سفر به کشورهای خارجی دیدنی های ارمنستان است که باعث شده است هرساله افراد بسیاری به سمت این کشور  روانه شوند. کشور ارمنستان از قدمت و مکان‌های تاریخی چندین ساله برخوردار است. دیدنی های ارمنستان را در سفر به این کشور از دست ندهید.

دیدنی‌های ارمنستان و معرفی این کشور

جمهوری ارمنستان نام رسمی کشور ارمنستان در قفقاز می‌باشد. البته کشور ارمنستان در قفقاز جنوبی واقع‌شده است. پایتخت این کشور شهر ایروان است. ارمنستان در میان دو دریا واقع‌شده است، دریای سیاه و دریای خزر. ارمنستان کشوری مرزی میان دو قاره اروپا و آسیا می‌باشد. چهار کشور آذربایجان، ترکیه، ایران و گرجستان از همسایگان این کشور محسوب می‌شوند. جالب است بدانید که نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می‌باشد.

این نام در سده‌های میانه با اضافه شدن پسوند ستان که به معنای سرزمین می‌باشد به هایستان تغییر نام داده است. هایک نتیجه نوح پیامبر است که وجه‌تسمیه کشور ارمنستان با این نام می‌باشد، زبان کشور ارمنستان، زبان رسمی همین کشور است. البته گویش آن‌ها بسیار شبیه به زبان فارسی می‌باشد. دیدنی‌های ارمنستان به علت فراوانی مراکز باستانی و قدمت این کشور بسیار زیاد می‌باشد. در این مقاله به‌صورت کامل دیدنی‌های ارمنستان را بازگو می‌کنیم.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

معبد گارنی یکی از دیدنی‌های ارمنستان

 مؤسس معبد گارنی شخصی به نام هایک بوده است. رودخانه‌ای که در ۲۸ کیلومتری شرقی شهر ایروان قرار دارد با نام گارنی در میان مردم ارمنستان شناخته می‌شود. این رود در محدوده استان کوتایک واقع‌شده است. این منطقه به دلیل داشتن موقعیت مناسب جغرافیایی و همچنین آب‌وهوای مناسب معروف به ییلاق و شکارگاه پادشاهان ارمنی بوده است. معبد گارنی یکی از آثار باستانی و از دیدنی‌های ارمنستان می‌باشد که قدمتی طولانی دارد.

 این معبد دارای بخش‌های مختلفی است که هر یک از آن‌ها با هدفی خاص طراحی و بناشده‌اند. عبادتگاه بخشی از معبد کارنی می‌باشد. این بخش به دستور پادشاه تیرداد در قرن اول میلادی بناشده است. وجود حمام اختصاصی نیز در این معبد نمایان است. این حمام دارای حوضچه‌های آب سرد و گرم بوده است. شناسنامه معبد گارنی به زبان یونانی نوشته‌شده است. این شناسنامه یکی دیگر از نشانه‌های این بنای تاریخی در کشور ارمنستان است.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

بازدید از کلیسای گغارت از دیدنی‌های ارمنستان

معنای کلیسای گغارت سرنیزه می‌باشد. موقعیت جغرافیایی این کلیسا که از دیدنی‌های ارمنستان محسوب می‌شود در ۳۵ کیلومتری شهر ایروان پایتخت این کشور می‌باشد. این کلیسا در ساحل شرقی رودخانه آزاد واقع‌شده است. وجود این کلیسا در دره گغارت باعث نام‌گذاری آن با این نام شده است. این کلیسا در دو زمان مختلف ساخته و تکمیل شده است. این بنا در اوایل که به دستور خاندان زاکریان ساخته‌شد، این خاندان از ثروتمندان کشور ارمنستان محسوب می‌شدند.

کلیسای بیرونی در دوره اول که مربوط به زاکریان بوده ساخته‌شده است و کلیسای درونی را خاندان پروشیان که از زاکریان خریداری کرده‌اند ساخته‌اند. بخش ساخت کلیسای درونی که به دستور خاندان پرورشیان بناشده است توسط یک خواهر و معمار طراحی و ساخته‌شده است. قدمت این کلیسا به اوایل قرن دوازدهم برمی‌گردد. ولی بخش دوم این بنا مربوط به قرن ۱۳ میلادی می‌باشد.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

دیدنی‌های ارمنستان و سفر به شهر اجمیازین

 شهر اجمیازین در ۲۵ کیلومتری غرب ایروان واقع‌شده است. این شهر که یکی از دیدنی‌های ارمنستان محسوب می‌شود به‌عنوان چهارمین شهر بزرگ ارمنستان شناخته شده است. این شهر مرکز روحانیت کشور ارمنستان است و اسقف اعظم نیز در این شهر ساکن می‌باشد. قدمت این شهر مربوط به قرون سوم و چهارم قبل از میلاد مسیح می‌باشد. جالب است بدانید که این شهر در دورانی به‌عنوان پایتخت کشور ارمنستان شناخته می‌شده است.

شاه‌عباس برای خروج مسیحیان و دانشمندان ارمنی از کشور ایران کلیسایی با این نام در اصفهان بنا می‌کنند که مانع خروج علما و وزرای ارمنی گردد. این کلیسا تاکنون در شهر اصفهان باقی‌مانده است. در کلیسای گریکور مقبره گریکور واقع‌شده است. زیر این مقبره در سال‌های ۳۰۱ تا ۳۳۰ معبد خدایان بوده است. بازسازی این کلیسای قدیمی در قرن ۱۷ صورت گرفته است. علاقه‌مندان به بازدید اماکن تاریخی، در سفر به این کشور از دیدنی های ارمنستان و کلیسای معروف آن غافل نشوند.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

شهر توریستی جرموک از دیدنی‌های ارمنستان

در شمال شرقی منطقه دزور شهر زیبایی وجود دارد که با نام جرموک شناخته می‌شود. این شهر توریستی از دیدنی‌های ارمنستان است که طبیعت بی‌نهایت زیبایی دارد. هوای تمیز و وجود چشمه گاز در جرموک هرسال در تابستان علاقه‌مندان به بازدید در این شهر را به سمت خود جذب می‌کنند. جالب است بدانید آب آشامیدنی این شهر و منطقه خاصی از آن دارای خواص درمانی است. آب‌درمانی در این منطقه از زمان قرون‌وسطی مطرح بوده است.

 کماکان متخصصین آب‌درمانی در این شهر و در هتل‌های اطراف آن ساکن هستند و از قدیم موردتوجه عموم مردم بوده‌اند. جالب است بدانید که آب‌درمانی برای بیماران در این شهر کاملاً جواب داده است و بسیاری از بیماران توانسته‌اند از طریق آب‌درمانی بیماری خود را درمان کنند. از دیگر ویژگی این شهر توریستی وجود چشمه‌های آب آشامیدنی می‌باشد. اگر در ارمنستان به سر می‌برید حتماً یک روز کامل را برای بازید در شهر جرموک زمان بگذارید. این شهر از جاذبه های برتر در تور ارمنستان قلمداد می‌شود.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

دیدنی‌های ارمنستان و حضور در دره گل‌ها

در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان در دامنه کوه‌ها دره‌ای جود دارد که با نام دره گل‌ها شناخته می‌شود. سرسبزی کوهستان‌ها که در فصل تابستان از گل و گیاهان فراوان برخوردار هستند و فصل زمستان کاملاً سفیدپوش می‌شوند بسیاری از توریستها و گردشگران را به سمت خود می‌کشانند. این مکان دارای مجموعه‌های ورزشی، رستوران‌ها و هتل‌های مناسبی است.

جالب است بدانید که طول پیست اسکی این منطقه نزدیک به هفت کیلومتر می‌باشد. از سال ۲۰۰۴ به بعد تل سیژ به این مجموعه اضافه‌شده است. شش کلیسا در دره گل‌ها وجود دارد. چهار کلیسای جامع و دو کلیسای کوچک از مشخصات کلیساهای دره گل می‌باشند. قدمت این کلیساها به سال ۱۳۱۰ برمی‌گردد. مقبره پادشاهان ارمنی در این کلیساها دیده می‌شوند و جنگ‌های صلیبی که مربوط به قرون ۱۲ و ۱۳ می‌باشد را نیز می‌توان در محوطه این کلیساها مشاهده نمود.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

شهر اشتارک از دیدنی‌های ارمنستان

 از افسانه‌های کشور ارمنستان این‌طور برداشت‌شده است که در شهر اشتارک سه خواهر زندگی می‌کردند که هر سه خواهر عاشق یک شاهزاده بودند. دو خواهر کوچک‌تر برای خوشبخت شدن خواهر کوچک دست به خودکشی می‌زنند. یکی با لباس قرمزرنگ و دیگری با لباس زرد خود را به در ه اشتارک می‌اندازند. خواهر سوم نیز از شدت ناراحتی خود را به دره می‌اندازد و از آن زمان به بعد شاهزاده به یاد آن‌ها سه کلیسا به رنگ لباس‌هایشان در این دره می‌سازد.

وجه‌تسمیه این شهر از این افسانه می‌باشد. بهترین کلیسا در میان سه کلیسای شهر اشتهارد کلیسای قرمزرنگ است که در قرن هفتم ساخته‌شده است. ساخت کلیسای سفید به قرن ششم و کلیسای زرد به قرن ۱۳ و ۱۴ برمی‌گردد. این دره از دیدنی‌های ارمنستان به حساب می‌آید، البته یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه پلی است که از روی این دره می‌گذرد.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

دریاچه سوان یکی دیگر از دیدنی‌های ارمنستان

 ازنقطه‌نظر دسته‌بندی آب‌های شیرین نسبت به ارتفاع از سطح دریا دریاچه سوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان محسوب می‌شود که در مرکز کشور ارمنستان قرارگرفته است. دریاچه سوان به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ارمنستان به حساب می‌آید. آب این دریاچه از چشمه‌های رودخانه‌های زیر آن تأمین می‌شود. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا نزدیک به ۲۰۰۰ متر است.

این دریاچه خطر خشک‌سالی را در سال‌های قبلی تجربه کرده است، اما مسئولین کشور ارمنستان مانع از این امر شده‌اند. این دریاچه یکی از دیدنی‌های ارمنستان محسوب می‌شود. مکان مناسبی برای خوش‌گذرانی و سپری کردن اوقات فراغت برای توریست و گردشگران می‌باشد. در اطراف این دریاچه مراکز تفریحی و توریستی بسیاری وجود دارد. وجود زمین تنیس، پارک آبی، مجموعه سوارکاری و سوئیت‌های اقامتی همه از ویژگی‌های این مرکز دیدنی در کشور ارمنستان می‌باشند.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

میدان جمهوری از دیدنی‌های ارمنستان

در مرکز شهر ایروان که به‌عنوان پایتخت کشور ارمنستان به حساب می‌آید، میدانی واقع‌شده است که در سال ۱۹۲۶ با طراحی و نظارت مستقیم شخصی با نام تامانیان بناشده است. جالب است بدانید نام قدیمی میدان که به‌عنوان یکی از دیدنی‌های ارمنستان شناخته می‌شود لنین بوده است. این بنا دارای ساختار پیچیده‌ای می‌باشد. طرح و نمای کلی این میدان به‌صورت بیضی‌شکل است. در اطراف این ساختمان مؤسسات و ساختمان‌های دولتی و فرهنگی زیادی وجود دارد. از مهم‌ترین این ساختمان‌ها می‌توان به‌قرار گرفتن ساختمان هیئت دولت ارمنستان اشاره کرد.

 البته وزارت امور خارجه نیز در نزدیکی این میدان واقع‌شده است. موزه تاریخی ملی ارمنستان نیز در نزدیکی این میدان است که در فصل تابستان به‌عنوان یکی از دیدنی‌ترین مراکز تفریحی کشور ارمنستان محسوب می‌شود. در جلوی درب موزه اصلی فواره‌های موزیکال قرارگرفته است که موردتوجه بسیاری از توریست ها واقع‌شده است. مراسم و جشن‌های مختلفی در این میدان انجام می‌شود.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

ساختمان اپرا و تکمیل دیدنی‌های ارمنستان در سفر با تور

یکی از شاهکارهای معماری شهر ایروان که به‌عنوان یکی از دیدنی‌های ارمنستان شناخته می‌شود، ساختمان اپرا می‌باشد. این ساختمان یکی از ۱۰ سالن اپرای برتر جهان محسوب می‌شود. این سالن با نام اولین اپرا نویس ارمنی نام‌گذاری شده است. این ساختمان از دو قسمت تشکیل‌شده است.

بخش اول سالن غربی که از سالن فیل هارمونیک می‌باشد و سالن شرقی که مربوط به سالن اپرا و باله است. این ساختمان با نظارت معمار معروف کشور ارمنستان آقای تامانیان در سال ۱۹۳۲ ساخته‌شده است. در سال‌های اخیر ساختمان اپرای ایروان یکی از مراکز جذب توریست محسوب می‌شود. هنرمندان بسیاری جهت برگزاری کنسرت‌ها و دیدن این مکان به کشور ارمنستان سفر می‌کنند. مراکز تفریحی بسیاری در نزدیکی این ساختمان قرار دارند. شما می‌توانید در فصل تابستان از این مرکز و خدمات ارائه‌شده آن استفاده کنید.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

هزار پله از دیگر دیدنی‌های ارمنستان

 طرح جامع شهر ایروان توسط مهندس تامانیان ارائه‌شده است. این طراحی‌ها بعد از استقلال یافتن کشور ارمنستان صورت گرفته است. یکی از قسمت‌های طراحی‌شده توسط این مهندس که مورد استقبال بسیاری از توریست و گردشگران قرارگرفته است، گاسکار یا همان هزار پله می‌باشد. این اثر در سال ۱۹۷۰ بناشده است. گاسکار پایین‌ترین نقطه شهر ایروان را به بالاترین نقطه این شهر وصل می‌کند.

 این مکان دارای ۷۵۰ پله است که معروف به هزار پله می‌باشد. در شمالی‌ترین نقطه گاسکار به علت پیروزی روس‌ها بر نازی‌ها یک برجک قرار دارد که بر روی آن نشان جاودانگی حک شده است. در طبقات مختلف گاسکار شاهد ساخت مجسمه‌های بسیاری هستید که از آثار هنرمندان معروف محسوب می‌شوند. اثرات نقاشان و مجسمه‌های شیشه‌ای نیز در گاسکار دیده می‌شوند. قدم زدن و عکس انداختن در این فضای تاریخی و زیبا را به توریست شهر ایران پیشنهاد می‌کنیم.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

خیابان‌های مارشال و هامالیر از دیدنی‌های ارمنستان

 یکی از مهم‌ترین خیابان‌های شهر ایروان که از قسمت شرقی به ساختمان اپرا وصل می‌شود، خیابان مارشال می‌باشد. مارشال نام یکی از فرماندهان دلیر نیروی زمینی کشور ارمنستان است. در این خیابان بناهای تاریخی و دولتی از جمله مجلس جمهوری ارمنستان و محل استقرار رئیس‌جمهور این کشور قرارگرفته است. دانشگاه آمریکایی و وجود سفارتخانه‌های متعدد در این خیابان از دیگر ویژگی‌های دیدنی‌های ارمنستان محسوب می‌شود.

هامالیر از زیباترین آثار معماری در کشور ارمنستان است که به دستور گارن ساخته‌شده است. طراحی این بنا به شکلی است که عقابی در حال خیز برای پرواز را نشان می‌دهد. این ساختمان محل برگزاری سمینارها و کنسرت‌های بزرگ و نمایشگاه‌های بین المللی است. از مهم‌ترین امکانات این مجموعه که باعث شده توریست‌های فراوانی برای دیدن به این ساختمان مراجعه کنند رقص روی یخ است. رقص روی یخ از رسوم قدیمی مردمان کشور ارمنستان است.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

تندیس مادر در هاختاناک از دیدنی‌های ارمنستان

پارک هاختاناک یکی از دیدنی‌های ارمنستان محسوب می‌شود و به دلیل جای گرفتن مجسمه مادر این کشور در این پارک از جاذبه‌های توریستی پرطرفدار ارمنستان به شمار می‌رود. این مجسمه را می‌توانید در گوشه و کنار این شهر رؤیت کنید. این مجسمه نماد زن شیردلی است که در نبرد عثمانی‌ها از مرزوبوم کشورش حمایت نمود و جان سالم به در برد. موزه وزارت خانه دفاع در پایین این مجسمه قرار دارد که گردشگران می‌توانند از آن به عنوان یکی از دیدنی های ارمنستان یادکنند.

دیدنی های ارمنستان | تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان 88851080-021

دیدنی‌های ارمنستان در موزه آثار خطی

یکی دیگر از دیدنی‌های ارمنستان موزه آثار خطی است که در خیابانی معروف قرارگرفته است که از کتاب و نوشته‌هایی با قدمت چندین ساله برخوردار است. یکی از این موارد کتابی با وزن ۲۸ کیلوگرم می‌باشد که مربوط به قرن هشتم میلادی است. در کنار این اثر تاریخی شما نسخه‌های جالب و قدیمی دیگری را نیز می‌توانید در این موزه نظاره کنید.

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص بلیط ارمنستان و تور ارمنستان  ۸۸۸۵۱۰۸۰-۰۲۱